Misteriozno nalazište fosila u Nevadi

Misteriozno nalazište fosila u Nevadi

Naučnici su otkrili nove tragove o zanimljivom fosilnom lokalitetu u Nevadi, groblju za desetine džinovskih morskih reptila. Umesto mesta masovnog odumiranja, kako se sumnja, to je možda bilo drevno porodilište gde su stvorenja dolazila da se porode.

Lokalitet je poznat po fosilima džinovskih ihtiosaurusa — gmizavaca koji su dominirali drevnim morima i koji su mogli da narastu do veličine školskog autobusa. Stvorenja — ime znači riblji gušter — bili su podvodni predatori sa velikim perajima u obliku vesla i dugim čeljustima punim zuba.

Otkako su kosti ihtiosaurusa u Nevadi iskopane 1950-ih, mnogi paleontolozi su istraživali kako su sva ova stvorenja mogla umreti zajedno. Sada su istraživači predložili drugačiju teoriju u studiji objavljenoj u ponedeljak u časopisu Current Biologi.

„Nekoliko redova dokaza ukazuje na jedan argument ovde: da je ovo mesto gde su džinovski ihtiosaurusi došli da se rađaju“, rekao je koautor Nikolas Pjenson, kustos fosilnih morskih sisara u Nacionalnom muzeju prirodne istorije Smitsonijan.

Nekada tropsko more, ovo mesto – deo državnog parka Berlin-Ihtiosaur u Nevadi – sada se nalazi u suvom, prašnjavom pejzažu u blizini napuštenog rudarskog grada, rekao je glavni autor Rendi Irmis, paleontolog sa Univerziteta Juta.

Da bi bolje pogledali masivne skelete, koji imaju pršljenove veličine tanjira i kosti sa peraja debelih kao gromade, istraživači su koristili 3D skeniranje da bi napravili detaljan digitalni model, rekao je Irmis.

Identifikovali su fosile iz najmanje 37 ihtiosaurusa raštrkanih po tom području, koji datiraju oko 230 miliona godina. Kosti su sačuvane u različitim slojevima stena, što sugeriše da su stvorenja mogla umreti u razmaku stotina hiljada godina, a ne sva odjednom, rekao je Pjenson.

Veliki prekid dogodio se kada su istraživači uočili neke sitne kosti među masivnim fosilima odraslih i shvatili da pripadaju embrionima i novorođenčadi, rekao je Pjenson. Istraživači su zaključili da su stvorenja putovala na lokaciju u grupama radi zaštite dok su se rađala, poput današnjih morskih divova. Veruje se da su fosili od majki i potomaka koji su tamo umrli tokom godina.

„Pronalaženje mesta za porođaj odvojeno od mesta gde biste se mogli hraniti je zaista uobičajeno u savremenom svetu — među kitovima, među ajkulama“, rekao je Pjenson.

Drugi tragovi su pomogli da se isključi neka prethodna objašnjenja.

Testiranje hemikalija u prljavštini nije pokazalo nikakve znake vulkanskih erupcija ili velikih promena u lokalnom okruženju. A geologija je pokazala da su gmizavci sačuvani na dnu okeana prilično daleko od obale – što znači da verovatno nisu umrli u masovnom izlasku na plažu, rekao je Irmis.

Nova studija nudi uverljivo objašnjenje za lokaciju koja je decenijama zbunjivala paleontologe, rekao je Din Lomaks, specijalista za ihtiosauruse sa engleskog Univerziteta u Mančesteru koji nije bio uključen u istraživanje.

Slučaj možda još nije u potpunosti zatvoren, ali studija „zaista pomaže da se otkrije nešto više o ovoj fascinantnoj lokaciji“, rekao je Lomaks.