Drevni slikovni kod koji je intrigirao stručnjake više od jednog veka možda je po prvi put potpuno protumačen, dajući nam dalji uvid u moćno asirsko carstvo koje se prostiralo na velikim delovima Bliskog istoka od 14. do 7. veka pre nove ere.
Ovi simboli se posebno odnose na kralja Sargona II, koji je vladao od 721. do 704. pre nove ere. U svom kratkom obliku, oni se sastoje od lava, smokve i pluga. U svom dužem obliku, postoji pet simbola u nizu: ptica i bik posle lava, zatim drvo i plug.
Ove slike se pojavljuju na nekoliko mesta u hramovima u Dur-Šarrukinu, koji je nakratko bio glavni grad Asirije. Zatrpane ruševine antičkog grada iskopane su tokom 19. i 20. veka.
Ali o značenju slika – da li predstavljaju bogove, natprirodne sile, kraljev autoritet ili pokušaj egipatskih hijeroglifa – dugo se raspravljalo.
„Ovaj region sveta, koji obuhvata današnji Irak i delove Irana, Turske i Sirije, često se naziva „kolevka civilizacije““, kaže asiriolog i istoričar Martin Vortington sa Triniti koledža u Dablinu u Irskoj.
„To je mesto gde su rođeni gradovi i carstva, a njegova priča je ogroman deo ljudske istorije.
Vorthington je sakupio tragove kako bi zaključio da ove slike zvuče Sargonovo ime, ideja koja je prvi put predložena (ali nije istražena) 1948. godine.
On proširuje ovu sugestiju pokazujući da bi simboli takođe mogli da upućuju na zvezdana sazvežđa – namera je da se oda počast suverenom kralju ispisivanjem njegovog imena u zvezdama i povezujući ga sa bogovima.
Važno je da tumačenje važi i za duge i za kratke forme ovog grafičkog koda. Dok su prethodne teorije sugerisale da bi se ikone mogle odnositi na kralja i na noćno nebo – ne samo zbog plavih i žutih boja u kojima su ponekad bile prikazane – ovo je prvo istraživanje koje sistematski objedinjuje te ideje.
Vortington ide u detalje objašnjavajući jezik koji se koristi: kako, na primer, asirska reč za „drvo” zvuči slično kao „čeljust”, što je naziv sazvežđa koje bi ljudi tog vremena bili upoznati. Štaviše, ova sazvežđa su bila povezana sa drevnim bogovima, dodatno poštujući Sargona.
„Efekat pet simbola bio je da se Sargonovo ime postavi na nebesa, za svu večnost – pametan način da se kraljevo ime učini besmrtnim“, kaže Vortington.
„I, naravno, ideja da bombastični pojedinci pišu svoje ime na zgradama nije jedinstvena za drevnu Asiriju.
Simboli lavova koji koračaju takođe bi isticali Sargonovo ime na drevnom asirskom – kao i jake veze sa kraljevskim figurama – dodatno potvrđujući vezu u dužim verzijama ovog vizuelnog koda.
Iako su se sada možda povukle u drevnu prošlost, mesopotamske civilizacije su bile izuzetno značajne u mnogim aspektima ljudske istorije, što znači da je dragoceno bolje razumevanje načina na koji su živeli, razmišljali i vladali.
„Činjenica da funkcioniše i za sekvencu od pet simbola i za sekvencu od tri simbola, i da se simboli mogu shvatiti i kao kulturološki prikladna sazvežđa, čini mi se veoma sugestivnom“, kaže Vortington.
„Šanse da sve to bude slučajno su – oprostite na igri reči – astronomske.
Istraživanje je objavljeno u Biltenu Američkog društva za prekomorska istraživanja.