Misteriozna pacifička megastruktura možda je morsko dno iz vremena dinosaurusa

Misteriozna pacifička megastruktura možda je morsko dno iz vremena dinosaurusa

Naučnici su sada identifikovali čudan komad Zemlje duboko ispod Pacifika koji bi mogao da objasni zašto ovaj region trenutno stvara okeanski greben koji se najbrže širi na svetu – Istočni Pacifik.

Koristeći seizmičke podatke, geolog sa Univerziteta Merilend Jingchuan Vang i njegove kolege pronašli su drevne okeanske ploče koje se kriju duboko u unutrašnjosti Zemlje, što bi moglo da doprinese širenju, a datiraju još iz vremena dinosaurusa.

„Naše otkriće otvara nova pitanja o tome kako dubina Zemlje utiče na ono što vidimo na površini na ogromnim udaljenostima i vremenskim razmacima“, kaže Vang.

Šaljeći odbijajuće zvučne talase duboko u zemlju kako bi formirali seizmičke mape, Vang i tim su identifikovali čudnu mrlju plašta koja se kreće iznenađujuće sporo ispod ploče Naska koja se graniči sa sopstvenom kontinentalnom pločom Južne Amerike.

Većinu Zemljine zapremine čine zagrejane silikatne stene u sendviču između hladne, tanke spoljašnje kore i užarenog vrućeg jezgra. Nazvan plašt, ovaj delimično rastopljeni sloj minerala teče u ciklusima tokom veoma sporog toka desetina miliona godina zbog ekstremnih temperaturnih razlika iznad i ispod. Gušći, hladniji materijal se uvlači u topliju unutrašnjost u procesu koji se naziva subdukcija.

U ovoj oblasti, ploča Naska se trenutno povlači ispod Južne Amerike, kao što je prikazano na dijagramu ispod. Ali na zapadnoj strani ploče nalazi se brzo rastući okeanski greben i žarište geološke aktivnosti ispod Uskršnjih ostrva i misteriozni strukturni jaz između centralnog i istočnog Pacifika.

„Otkrili smo da u ovom regionu materijal tone otprilike upola brže od očekivane, što sugeriše da zona prelaza plašta može delovati kao barijera i usporiti kretanje materijala kroz Zemlju“, objašnjava Vang.

Tim je utvrdio da je ova ploča hladnija i gušća od okolnih regiona i čini se da je fosilizovani komad drevnog morskog dna.

„Ovo zadebljano područje je poput fosilizovanog otiska prsta drevnog dela morskog dna koji se potopio u Zemlju pre otprilike 250 miliona godina“, opisuje Vang. „To nam daje uvid u prošlost Zemlje kakvu nikada ranije nismo imali.

Pošto se ne tope potpuno kao okolni omotač, ostaci onoga što je nekada bilo trijasko okeansko dno vire dublje u toplije slojeve plašta, uzrokujući da se materijal izboči u strukture koje se nazivaju super perjanice.

Smatra se da se uskršnje žarište nalazi iznad jednog od ovih perja.

„Geodinamičke simulacije su pripisale geometriju i stabilnost struktura donjeg plašta njihovim direktnim interakcijama sa podvodnom pločom“, piše tim u svom radu.

Istraživači sumnjaju da bi ova serija anomalija, koja se orijentiše od istoka ka zapadu, mogla pomoći da se ispriča priča o ploči Naska i kako se ona kretala kroz istoriju Zemlje.

Dešifrovanjem istorijskih tragova ovih drevnih udara duboko u zemlji, geolozi mogu saznati više o tome kako unutrašnje delovanje naše planete oblikuje površinu našeg sveta danas.

„Viđenje drevne subdukcione ploče kroz ovu perspektivu dalo nam je novi uvid u odnos između veoma dubokih struktura Zemlje i površinske geologije, koji ranije nisu bili očigledni“, objašnjava Vang.

Ovo istraživanje je objavljeno u časopisu Science Advances.