Protonski akcelerator ELISA (Eksperimentalni Linac za analizu površine), najnovija inovacija CERN-a, postavio je nove granice u muzejskoj primeni naučne tehnologije. Ovaj akcelerator, koji se obično koristi u laboratorijskim istraživanjima, sada je postao deo muzejske izložbe u CERN-ovom centru za obrazovanje i informisanje, Science Gatevai. Ovo je prvi put da funkcionalni akcelerator čestica, koji obavlja stvarna naučna istraživanja, bude postavljen u muzejski prostor.
ELISA je specijalizovan za analizu sastava objekata kulturnog nasleđa, kao što su umetnički predmeti, geološki uzorci i materijali iz drevnih civilizacija, bez izazivanja bilo kakvih oštećenja. Sa šupljinom za ubrzavanje dugačkom samo 1 metar, akcelerator ubrzava protone do 2 MeV, fokusirajući ih na malu tačku na uzorku. Ovaj proces omogućava istraživačima da analiziraju elemente u uzorcima, kao što su boje koje su korišćene u drevnoj pećinskoj umetnosti, putem emisije fotona specifičnih za elemente prisutne u materijalu.
ELISA je razvijen kako bi omogućio neinvazivne analize, što je ključno kada je reč o kulturnom nasleđu. Akcelerator može da analizira uzorke u ambijentalnom vazduhu, čineći ga pogodnim za krhke i osetljive predmete, a sve to bez potrebe za premeštanjem uzoraka u laboratorije. Ovaj prenosivi uređaj ima potencijal da se koristi na terenu, omogućavajući naučnicima da istražuju i analiziraju materijale u njihovim originalnim lokacijama.
Ovaj pionirski eksperiment koristiće se za analizu drevnih pigmenata i materijala korišćenih u kamenom slikarstvu, kao i za istraživanje drugih objekata kulturnog nasleđa. ELISA je deo šire inicijative CERN-a da unapredi primenu naprednih naučnih tehnologija u oblasti očuvanja kulture, a posetioci će uskoro moći da vide akcelerator u akciji kroz seriju demonstracija na izložbi.
Ovaj korak ka integraciji visoke tehnologije u muzejski kontekst otvara vrata za buduće primene u arheologiji, umetnosti i očuvanju kulturnog nasleđa.