Prema timu eminentnih mikrobiologa, mikroorganizme bi trebalo da budu „oružani“ da bi se sprečili sukobi širom sveta.
U članku „Oružavanje mikroba za mir“ autora Ananda i drugih, navodi se način na koji se mikrobi i mikrobne tehnologije mogu koristiti za suočavanje sa globalnim i lokalnim izazovima koji bi inače mogli dovesti do sukoba, ali upozorava da su ti resursi do danas bili ozbiljno nedovoljno iskorišćeni.
Profesor Kenet Timis, osnivački urednik AMI časopisa Environmental Microbiologi, Environmental Microbiologi Reports i Microbial Biotechnologi, kaže da se svetski deficiti i asimetrije u osnovnim resursima i uslugama smatraju ljudskim pravima, kao što su voda za piće, kanalizacija, zdrava ishrana, pristup osnovnoj zdravstvenoj zaštiti. i čista životna sredina, može dovesti do nadmetanja među ljudima za ograničene resurse, tenzija, au nekim slučajevima i sukoba.
„Postoji hitna potreba da se takvi deficiti smanje, da se izjednače i da se osiguraju osnovni resursi za sve narode. Ovo će takođe ukloniti neke od uzroka sukoba. Postoji širok spektar moćnih mikrobnih tehnologija koje mogu da obezbede ili doprinose ovom obezbeđivanju takvih resursa i usluga, ali je primena takvih tehnologija ozbiljno nedovoljno iskorišćena“, rekao je profesor Timis.
U radu se zatim navodi niz načina na koje mikrobne tehnologije mogu doprineti izazovima kao što su snabdevanje hranom i bezbednost, sanitarija i higijena, zdravstvena zaštita, zagađenje, energija i grejanje, kao i masovne migracije i prenaseljenost. Na primer, mikrobi su u srži napora za rešavanje zagađenja bioremedijacijom, zamenom hemijskih metoda prečišćavanja vode za piće metaloidnim sistemima za konverziju i proizvodnjom biogoriva iz otpada.
„Sada postoji očajnička potreba za odlučnim naporima svih relevantnih aktera da široko primene odgovarajuće mikrobne tehnologije kako bi se smanjili ključni deficiti i asimetrije, posebno među najugroženijim populacijama“, rekao je profesor Timis.
„Ne samo da će ovo doprineti poboljšanju humanitarnih uslova i izjednačavanju, a samim tim i smanjenju tenzija koje mogu dovesti do sukoba, već i unaprediti napredak ka postizanju Ciljeva održivog razvoja“, rekao je on.
„U ovom radu skrećemo pažnju na širok spektar moćnih mikrobnih tehnologija koje se mogu primeniti u tu svrhu i kako se održivost može istovremeno pozabaviti. Moramo da oružimo mikrobe za mir.“