Kada pomislite na Mesec, pridev „vlažan“ uglavnom ne pada na pamet.
Poznato je da je Zemljin prirodni satelit veoma suv; siva kugla prašine sa mirisom baruta i drevnih vulkanskih stena. Prošlo je mnogo vremena otkako je iko pomislio da tamo gore može biti okean tečne vode.
Ipak, Mesec nije toliko lišen vode kao što izgleda sugeriše… i na početku svoje istorije, možda je bio još vlažniji.
Prema novoj analizi meteorita za koje je utvrđeno da je nastao na Mesecu, lunarna kora je nekada bila daleko bogatija vodom nego što smo mislili. Tim koji je predvodila lunarna geonaučnik Tara Hejden sa Univerziteta Zapadni Ontario pronašao je mineral koji sugeriše da je lunarna kora bila bogata isparljivim elementima pre 4 milijarde godina, uključujući vodu.
Taj mineral je uobičajeni fosfat poznat kao apatit, i to je prvi put da smo ikada videli apatit u materijalu sa Meseca.
„Otkriće apatita u ranoj Mesečevoj kori po prvi put je neverovatno uzbudljivo – jer konačno možemo da počnemo da sastavljamo ovu nepoznatu fazu lunarne istorije“, kaže Hejden.
„Otkrili smo da je rana Mesečeva kora bila bogatija vodom nego što smo očekivali, a njeni isparljivi stabilni izotopi otkrivaju još složeniju istoriju nego što smo ranije znali.
Kada su naučnici počeli da se bave Mesečevim poslovima sa Apolo misijama, primetili su nešto čudno. Činilo se da je Mesec ozbiljno iscrpljen isparljivim materijama kao što su ugljenik, hlor, vodonik i sumpor, u poređenju sa Zemljom. Prisustvo ovih drugih isparljivih materija snažno implicira prisustvo vode, pa je zaključak bio da Mesec mora biti, i morao je uvek biti, „suv od kosti“.
Ali postojali su stalni nagoveštaji da Mesec nije tako suv i gol kao što smo mislili. Pronađena je voda zarobljena u lunarnom vulkanskom staklu. Takođe se smatra da je zarobljena kao led u dubokim, zasjenjenim kraterima.
Imali smo teškog vremena da proučavamo istoriju Mesečevih isparljivih materija zbog nedostatka minerala koji sadrže isparljive materije za proučavanje – posebno apatita. Ali kada je od Hejden zatraženo da proveri uzorak stene za kolekcionara, otkrila je ne samo da je stena poreklom sa Meseca, već je sadržala dosta apatita.
Sama stena, nazvana Arabijsko poluostrvo 007, je komad lunarne breče koji se sastoji od gomile različitih minerala povezanih zajedno u matrici stena, pomalo kao kolač od mineralnog voća. Apatit je pronađen u većini različitih vrsta minerala identifikovanih u uzorku, rekli su istraživači.
Ovo sugeriše da se uzorci Apola ne mogu uzeti kao relevantni za druge delove Meseca – da lokalne lunarne stene govore o različitim delovima Mesečeve priče.
„Najviše znamo o istoriji vode na Mesecu iz uzoraka Apolo, ali se smatra da ti uzorci predstavljaju samo oko pet odsto cele Mesečeve površine“, kaže Hejden.
„Imao sam toliko sreće da meteorit ne samo da je došao sa Meseca, već je i neverovatno imao hemiju koja je tako važna za naše razumevanje minerala koji nose vodu na Mesecu.
Trenutno je naša sposobnost da ispitamo hemiju Meseca izuzetno ograničena, ali nova lunarna era cveta. Više svemirskih agencija planira lunarne misije, a NASA-in program Artemis ima za cilj da postavi ljude na Mesec 2026. godine. Dakle, iako sada nemamo puno odgovora, možda neće proći mnogo vremena dok to ne uradimo.
Do tada, lunarni meteoriti nude prozor u istoriju Meseca – i gde se njegova voda možda krije.
„Dugo se verovalo da je površina Meseca isušena hiljadama, pa čak i milionima godina, ali možda bi na površini Meseca moglo biti više vode nego što smo mislili i samo treba da pronađemo način da je izvučemo“, kaže Hejden.