Mesopotamske cigle otkrivaju snagu drevnog Zemljinog magnetnog polja

Mesopotamske cigle otkrivaju snagu drevnog Zemljinog magnetnog polja

Drevne cigle na kojima su ispisana imena mesopotamskih kraljeva dale su važan uvid u misterioznu anomaliju u Zemljinom magnetnom polju pre 3.000 godina, prema novoj studiji u kojoj su učestvovali istraživači sa Univerzitetskog koledža u Londonu.

Istraživanje, objavljeno u Zborniku radova Nacionalne akademije nauka, opisuje kako su promene u Zemljinom magnetnom polju utisnute na zrnca oksida gvožđa unutar drevnih glinenih cigli, i kako su naučnici uspeli da rekonstruišu ove promene iz imena kraljeva ispisanih na cigle.

Tim se nada da će korišćenje ovog „arheomagnetizma“, koji traži potpise Zemljinog magnetnog polja u arheološkim predmetima, poboljšati istoriju Zemljinog magnetnog polja i pomoći u boljem datiranju artefakata koje ranije nisu mogli.

Koautor profesor Mark Altavel (UCL Institut za arheologiju) je rekao: „Često zavisimo od metoda datiranja kao što su radiokarbonski datumi da bismo stekli osećaj hronologije u drevnoj Mesopotamiji. Međutim, neki od najčešćih kulturnih ostataka, kao što su cigle i keramika , obično se ne mogu lako datirati jer ne sadrže organski materijal. Ovaj rad sada pomaže u stvaranju važne osnove za upoznavanje koja omogućava drugima da imaju koristi od apsolutnog datiranja koristeći arheomagnetizam.“

Zemljino magnetno polje slabi i jača tokom vremena, promene koje utiskuju poseban potpis na vruće minerale koji su osetljivi na magnetno polje.

Tim je analizirao latentni magnetni potpis u zrncima minerala oksida gvožđa ugrađenih u 32 glinene cigle koje potiču sa arheoloških nalazišta širom Mesopotamije, koja se sada preklapa sa današnjim Irakom. Snaga magnetnog polja planete bila je utisnuta u minerale kada su ih prvi put ispalili ciglari pre hiljadama godina.

U vreme kada su napravljene, svaka cigla je bila ispisana imenom vladajućeg kralja koji arheolozi datiraju u niz verovatnih vremenskih perioda. Zajedno, utisnuto ime i izmerena magnetna snaga zrna gvožđe oksida ponudili su istorijsku mapu promena jačine Zemljinog magnetnog polja.

Istraživači su uspeli da potvrde postojanje „geomagnetske anomalije iz levantinskog gvozdenog doba“, perioda kada je Zemljino magnetno polje bilo neobično jako oko modernog Iraka između oko 1050. do 550. godine pre nove ere iz nejasnih razloga. Dokazi o anomaliji otkriveni su čak i u Kini, Bugarskoj i Azorima, ali podaci iz samog južnog dela Bliskog istoka bili su oskudni.

Glavni autor, profesor Metju Hauland sa Državnog univerziteta Vičita, rekao je: „Upoređujući drevne artefakte sa onim što znamo o drevnim uslovima magnetnog polja, možemo proceniti datume svih artefakata koji su bili zagrejani u drevnim vremenima.

Da bi izmerio zrna gvožđe oksida, tim je pažljivo otkinuo sitne fragmente sa slomljenih površina cigli i koristio magnetometar za precizno merenje fragmenata.

Mapirajući promene u Zemljinom magnetnom polju tokom vremena, ovi podaci takođe nude arheolozima novi alat koji će pomoći u datiranju nekih drevnih artefakata. Magnetna jačina zrna gvožđe oksida ugrađenih u ispaljene predmete može se izmeriti i zatim uskladiti sa poznatim jačinama Zemljinog istorijskog magnetnog polja. Vladavina kraljeva trajala je od godina do decenija, što nudi bolju rezoluciju od radiokarbonskog datiranja koje samo precizno određuje datum artefakta u roku od nekoliko stotina godina.

Dodatna prednost arheomagnetnog datiranja artefakata je to što može pomoći istoričarima da preciznije odrede vladavine nekih drevnih kraljeva koje su bile pomalo dvosmislene. Iako su dužina i redosled njihove vladavine dobro poznati, postoji neslaganje unutar arheološke zajednice oko tačnih godina kada su zauzeli presto, što je rezultat nepotpunih istorijskih zapisa. Istraživači su otkrili da je njihova tehnika u skladu sa razumevanjem vladavine kraljeva poznatom arheolozima kao „niska hronologija“.

Tim je takođe otkrio da se u pet njihovih uzoraka, uzetih tokom vladavine Nabukodonosora II od 604. do 562. pre nove ere, činilo da se Zemljino magnetno polje dramatično promenilo tokom relativno kratkog vremenskog perioda, dodajući dokaze hipotezi da brzi skokovi u intenzitetu su moguće.

Koautor profesor Lisa Tauke sa Instituta za okeanografiju Scripps rekla je: „Gomagnetno polje je jedan od najzagonetnijih fenomena u naukama o Zemlji. Dobro datirani arheološki ostaci bogatih mesopotamskih kultura, posebno cigle ispisane imenima određenih kraljeva, pružaju priliku bez presedana za proučavanje promena jačine polja u visokoj vremenskoj rezoluciji, praćenje promena koje su se desile tokom nekoliko decenija ili čak manje.“