Materijali koje je napravio čovek mogu doneti i rizike i koristi za ptice

Materijali koje je napravio čovek mogu doneti i rizike i koristi za ptice

Svi mi odbacujemo ogromnu količinu plastike i drugih materijala koje je napravio čovek u životnu sredinu, a ptice ih često pokupe. Novo istraživanje je pokazalo da je sada poznato da 176 vrsta ptica širom sveta uključuju širok spektar antropogenih materijala u svoja gnezda.

Širom sveta, ptice koriste naše ostatke ili odbačene materijale. Morske ptice u Australiji ugrađuju mreže za pecanje u svoja gnezda, oranice u Severnoj Americi uključuju kanap za balirke, ptice koje žive u gradovima u Južnoj Americi dodaju opuške cigareta, a obični kos u Evropi skupljaju plastične kese da dodaju u svoja gnezda.

Ovaj materijal koji se nalazi u gnezdima ptica može biti koristan, kažu istraživači. Na primer, opušci cigareta zadržavaju nikotin i druga jedinjenja koja odbijaju ektoparazite koji se vezuju za kožu ptica gnezda i sišu krv iz njih. U međuvremenu, postoje sugestije da bi tvrđi materijali koje je napravio čovek mogao pomoći da se obezbedi strukturna podrška za gnezda ptica, dok bi plastične folije mogle da pomognu u obezbeđivanju izolacije i održavanju potomstva toplim. Uprkos takvim potencijalnim prednostima, važno je zapamtiti da takav antropogeni materijal takođe može biti štetan za ptice.

Ovo istraživanje je objavljeno u posebnom izdanju časopisa Philosophical Transactions of the Roial Societi B na temu „Evoluciona ekologija gnezda: pristup među taksonima“. Specijalno izdanje zajednički je organizovao Mark Mainvaring, predavač biologije globalnih promena na Fakultetu prirodnih nauka Univerziteta Bangor.

Mark Mainvaring je rekao: „Posebno izdanje naglašava da gnezda širokog spektra taksona — od ptica preko sisara, preko riba do gmizavaca — omogućavaju im da se prilagode pritiscima izazvanim ljudima. Ti pritisci se kreću od uključivanja antropogenih materijala u njihova gnezda sve do obezbeđivanja roditeljima i potomstvu mesta da se zaštite od sve viših temperatura u promenljivoj klimi.“

Antropogeni materijali ponekad štete pticama. Roditelji i potomci se ponekad fatalno zapetljaju u kanap za balirke. U međuvremenu, potomci ponekad gutaju antropogeni materijal nakon što ga zamene sa prirodnim predmetima plena. Konačno, uključivanje šarenih antropogenih materijala u gnezda privlači grabljivce u ta gnezda koji potom plene jaja ili gnezda. To znači da treba da smanjimo količinu plastike i drugog antropogenog materijala koje odbacujemo.

Vodeći autor studije, Zuzanna Jagiełlo, sa sedištem na Univerzitetu prirodnih nauka u Poznanju u Poljskoj, dodala je: „Širok niz vrsta ptica uključivao je antropogene materijale u svoja gnezda. Ovo je zabrinjavajuće jer postaje sve očiglednije da takvi materijali može naneti štetu gnezdima, pa čak i odraslim pticama.“

Jagelo je takođe rekao da je „potrebno više studija da bi se steklo potpunije razumevanje koliko vrsta ptica širom sveta uključuje takve materijale u svoja gnezda da bismo u potpunosti razumeli obim problema.

Drugi autor studije, Jim Reinolds, istraživač u Centru za ornitologiju na Univerzitetu u Birmingemu u Velikoj Britaniji, primetio je: „U svetu koji se brzo urbanizuje koji delimo sa mnogim različitim životinjskim taksonima, nije iznenađujuće što ptice koriste naši odbačeni materijali u njihovim gnezdima. Iako mnogo toga treba razumeti o tome kako plastika, na primer, utiče na ptice, uzbudljivo je da se ptice, zahvaljujući svojoj velikoj mobilnosti i biologiji razmnožavanja, mogu pokazati kao moćni biomonitori zagađenja životne sredine antropogenim materijalom.“