Odabir pravog lečenja raka je ogroman poduhvat koji uključuje više faza, visoku eksperimentalnu složenost i značajne troškove. Trenutno se koriste dve glavne metode za pronalaženje najboljih mogućih rešenja za lečenje: in vitro testiranje i klinička ispitivanja. Međutim, predviđanje efekata leka na svakog pojedinačnog pacijenta ostaje Sveti gral personalizovane medicine.
Rođen iz CERN openlab-a u IT odeljenju CERN-a, BioDinaMo je inovativna alatka za in silico testiranje, odnosno eksperimentisanje na računaru. Na osnovu matematičkih modela, kreira i pokreće složene 3D kompjuterske simulacije koje pomažu u razumevanju progresije raka i identifikaciji najefikasnijih strategija lečenja za specifične slučajeve tumora.
U nedavnoj publikaciji u Kompjuterskim metodama u primenjenoj mehanici i inženjerstvu, naučnici povezani sa CERN-om, Tehničkim univerzitetom u Minhenu i Univerzitetom Teksasa u Ostinu pokazali su značajan potencijal unapređenja medicinske terapije uz pomoć BioDinaMo.
Model uspešno replicira medicinske podatke o zabeleženom rastu tumora i efektima dva leka protiv raka, doksorubicina i trastuzumaba. Uklapajući BioDinaMo modele sa dostupnim pretkliničkim podacima, naučnici su dokazali sposobnost platforme da simulira različite nivoe efikasnosti različitih lekova, kombinacija tretmana i režima doziranja.
BioDinaMo je projekat otvorenog koda koji teži da obezbedi najefikasniju i najefikasniju platformu za simulaciju za modele zasnovane na agentima. Podržava različite slučajeve upotrebe i može da se bavi istraživačkim pitanjima u onkologiji, neuronauci, epidemiologiji i mnogim drugim disciplinama. Sa svojom sposobnošću da simulira skoro 2 milijarde agenata (ili ćelija), BioDinaMo je moćan alat za analizu mnogih različitih složenih sistema.
Od 2015. BioDinaMo konzorcijum naučnika radi na razvoju i optimizaciji motora, poboljšavajući njegove performanse i upotrebljivost.