Nova studija u časopisu EMBO otkrila je kako masno tkivo može pružiti zaštitnu ulogu u inflamaciji creva, otvarajući nove linije istraživanja u lečenju inflamatornih bolesti creva.
Deo pacijenata sa inflamatornom bolešću creva (IBD), pretežno onih sa Kronovom bolešću, razvijaju fenomen poznat kao puzanje masnog tkiva tokom svog stanja. Ovo opisuje omotavanje masti oko zapaljenog dela creva. Međutim, njegova biološka funkcija, da li je korisna ili neprilagođena, ostaje nejasna.
Rezultati su otkrili novo preslušavanje između masnog tkiva i creva što sugeriše da masna tkiva, barem u početku, mogu imati zaštitni i korisni efekat sprečavanjem prekomerne upale creva.
Glavni autor Feliks Rihter je rekao: „Bili smo zainteresovani da proučimo preslušavanje između masnog tkiva i creva tokom upale creva. Usredsredili smo svoje napore na ulogu autofagije, puta reciklaže ćelijskih komponenti, u masnim ćelijama i kako će to uticati na inflamatorni procesi tokom kolitisa. Mutacije ili poremećaji gena na putu autofagije su ranije bili povezani sa većom osetljivošću na IBD i Crohnovu bolest.“
Studija je pokazala da zapaljenje creva izaziva autofagični tok u masnom tkivu miševa i puzajućoj masti pacijenata sa Kronovom bolešću. Utvrđeno je da masna tkiva povećavaju lučenje antiinflamatornog citokina IL-10 tokom intestinalne inflamacije. Međutim, genetsko brisanje puta autofagije sprečilo je ovu dodatnu sekreciju IL-10 dobijenog od masnog tkiva i dovelo do teže intestinalne upale.
„Otkrili smo da se čini da je autofagija važan modulator homeostaze masnog tkiva tako što kontroliše proizvodnju važnih signalnih lipida koji regulišu proizvodnju IL-10 iz makrofaga masnog tkiva tokom upale creva“, rekla je Katja Simon, profesor imunologije na Kenediju. Institut i MDC Berlin „Uloga ovih signalnih lipida se istražuje kao mogući terapeutici za pacijente sa IBD-om i naša studija doprinosi njihovim mogućim korisnim efektima.