Nedavno istraživanje, koje je uključivalo 2543 učesnika iz četiri kineska grada, koristilo je spirometriju i ultrasonografiju jetre za procenu funkcije pluća i zdravlja jetre, respektivno. Nalazi su pokazali da su osobe sa MAFLD pokazale značajno nižu funkciju pluća u poređenju sa onima sa NAFLD. Ovo je posebno bilo evidentno kod merenja forsiranog vitalnog kapaciteta (FVC) i forsiranog ekspiratornog volumena (FEV1), bitnih pokazatelja zdravlja pluća.
Kritično zapažanje studije bilo je progresivno smanjenje funkcije pluća sa povećanjem težine fibroze jetre kod pacijenata sa MAFLD. Ova povezanost je bila nezavisna od drugih faktora kao što su starost, pol i pušački status, naglašavajući jedinstveni uticaj MAFLD-a na zdravlje respiratornih organa.
Istraživanje naglašava potrebu za sveobuhvatnim upravljanjem MAFLD, s obzirom na njegove šire implikacije na ukupno zdravlje, posebno na funkciju pluća.
Rezultati ove studije su ključni za medicinske stručnjake i pacijente, ističući važnost rane dijagnoze i holističkog upravljanja MAFLD-om kako bi se ublažio njegov uticaj na zdravlje pluća.