Mars: Podzemno „jezero“ slojevi leda i stena

Mars: Podzemno „jezero“ slojevi leda i stena

„Prati vodu“ je dugo bila mantra naučnika koji traže život izvan Zemlje. Na kraju krajeva, jedina poznata kolevka života u kosmosu je vodena planeta. Ali sada postoji više dokaza koji ukazuju na to da potencijalno otkriće tečne vode na Marsu možda neće biti tako „vododrživo“, izvještavaju istraživači 26. septembra u Nature Astronomy.

Naučnici su 2018. objavili otkriće velikog podzemnog jezera u blizini Marsovog južnog pola. Ta tvrdnja – i naknadna zapažanja koja sugerišu dodatne zakopane bazene tečne vode na Crvenoj planeti – podstakli su uzbuđenje oko konačnog pronalaženja vanzemaljskog sveta koji bi mogao biti pogodan za život.

Ali istraživači su od tada predložili da ta otkrića možda neće proći detaljne provere. Godine 2021, jedna grupa je sugerisala da bi minerali gline i smrznute slane vode, a ne tečna voda, mogli biti odgovorni za snažne radarske signale koje su istraživači primetili. Svemirska letelica koja kruži oko Marsa šalje radio talase ka Crvenoj planeti i meri vreme i intenzitet reflektovanih talasa kako bi zaključili šta se nalazi ispod površine Marsa.

A sada je drugi tim pokazao da obični slojevi kamenja i leda mogu proizvesti mnoge od istih radarskih signala koji su se ranije pripisivali vodi. Planetarni naučnik Dan Lalich sa Univerziteta Kornel i njegove kolege izračunali su kako ravni slojevi stene, vodenog leda i leda ugljen-dioksida – za koje se zna da ima dosta na Marsu – reflektuju radio talase. „Bila je to prilično jednostavna analiza“, kaže Lalich.

Istraživači su otkrili da mogu da reprodukuju neke od anomalno jakih radarskih signala za koje se smatra da su posledica tečne vode. Pojedinačni radarski signali iz različitih slojeva stena i leda se sabiraju kada su slojevi određene debljine, kaže Lalich. To proizvodi jači signal, koji zatim pokupe instrumenti svemirske letelice. Ali ti instrumenti ne mogu uvek da razlikuju radio talas koji dolazi iz jednog sloja i onaj koji je rezultat više slojeva, kaže on. „Izgledaju kao jedan odraz na radaru.

Ovi rezultati ne isključuju tečnu vodu na Marsu, priznaju Lalič i njegove kolege. „Ovo samo govori da postoje druge opcije“, kaže on.

Novo otkriće je „verovatan scenario“, kaže Aditia Khuller, planetarni naučnik sa Univerziteta Arizona State u Tempeu koji nije bio uključen u istraživanje. Ali dok naučnici ne dobiju mnogo više podataka sa Crvene planete, biće teško znati da li tečna voda zaista postoji na Marsu, kaže Khuller. „Važno je biti otvorenog uma u ​​ovom trenutku.”