Mapiranje smrtonosne bolesti hrasta iz svemira da bismo zaštitili šume

Mapiranje smrtonosne bolesti hrasta iz svemira da bismo zaštitili šume

Kako se naša klima brzo menja, sve veći broj drveća umire od bolesti poput uvenuća hrasta. Uvenuće hrasta je gljivica koja se kreće kroz vaskularni sistem hrasta i izaziva brzu smrtnost. Bolest se može zaustaviti ako šumari znaju gde se bolest javlja pre nego što se proširi.

Sateliti snimaju dnevne slike svetlosti koja se odbija od šuma i šalju ih nazad na Zemlju. Uvenuće hrasta ograničava količinu vode koja dospeva do krošnje, što dovodi do uvenuća lišća i promene boje pre nego što drvo umre. Ovi uticaji se mogu uočiti na satelitskim snimcima.

Novo istraživanje koje predvode autori na Odeljenju za ekologiju, evoluciju i ponašanje na Univerzitetu u Minesoti koristi ove podatke da zaštiti naše šume od hrastovog venuća. Istraživači su otkrili da:

„Ovi alati za mapiranje mogu pomoći u zaštiti šuma od razornih bolesti“, rekla je Jeannine Cavender-Bares, vođa projekta i profesor na Koledžu bioloških nauka. „Oni su važan doprinos razvoju Globalnog sistema za posmatranje biodiverziteta, što je međunarodni napor koji je trenutno u toku da poveže signale iz ekosistema na daljinu sa informacijama o biodiverzitetu na zemlji u svrhu upravljanja i očuvanja ekosistema.

Kao sledeći korak, tim planira da razvije prostorno eksplicitne mape bolesti kako bi pomogao upravnicima parkova. „Naši rezultati mogu pomoći zainteresovanim stranama da lociraju i prate žarišta bolesti širom države, smanjujući vreme do otkrivanja i povećavajući efikasnost upravljanja kako bi se usporilo širenje ove razorne bolesti drveća“, rekao je Jose Antonio Guzman Kuesada, glavni autor i postdoktorski saradnik u odsek za ekologiju, evoluciju i ponašanje. Napor će se proširiti na druge bolesti drveća i obezbediti dodatne alate za pomoć u upravljanju urbanim šumama.