Istraživači sa Univerziteta Cukuba razjasnili su molekularni mehanizam pomoću kojeg makrofagi, vrsta imunih ćelija, kontrolišu proizvodnju toplote u smeđem masnom tkivu kako bi povećali telesnu temperaturu kao odgovor na hladnoću.
Održavanje telesne temperature u hladnom okruženju je ključno za preživljavanje. Međutim, detaljni mehanizmi ostaju nedostižni. Telo koristi dve metode za proizvodnju toplote: proizvodnju toplote posredovano drhtanjem od strane skeletnih mišića i termogenezu bez drhtanja od strane smeđeg masnog tkiva. Ovo poslednje je posebno značajno za dugotrajnu adaptaciju na hladnoću.
Istraživači su istraživali ulogu faktora transkripcije MAFB u makrofagima – tipu imunih ćelija uključenih u termogenezu bez drhtanja unutar smeđeg masnog tkiva. Ovo tkivo može da generiše toplotu da poveća telesnu temperaturu kao odgovor na hladnoću, koju prvenstveno reguliše simpatički nervni sistem. Stoga su istraživači uzgajali miševe sa nedostatkom Mafb-a i izlagali ih hladnim uslovima, prateći promene njihove telesne temperature.
Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Cell Reports.
Otkrili su da je proizvodnja toplote smeđim masnim tkivom smanjena kod miševa sa nedostatkom Mafb, što je dovelo do smanjenja telesne temperature.
Pored toga, gustina simpatičkih nervnih vlakana u smeđem masnom tkivu miševa sa nedostatkom Mafb bila je znatno niža od one kod miševa divljeg tipa.
Dalja analiza je otkrila da MAFB inhibira ekspresiju inflamatornog citokina IL-6, što posledično smanjuje ekspresiju faktora nervnog rasta u smeđem masnom tkivu i ometa razvoj simpatičkih nervnih vlakana.
Ovi rezultati sugerišu da MAFB posredovana regulacija gustine simpatičkih nervnih vlakana igra ključnu ulogu u termogenom kapacitetu smeđeg masnog tkiva.
Nalazi doprinose novom razumevanju kako je održavanje telesne temperature povezano sa makrofagima, sa potencijalnim implikacijama na očuvanje zdravlja u hladnim klimama i lečenje gojaznosti kroz povećanu potrošnju energije.