Magnetni severni pol zvanično je promenio položaj

Magnetni severni pol zvanično je promenio položaj

Vreme je da se ponovo kalibriraju navigacioni sistemi na brodovima, avionima i (s obzirom na godišnje doba) saonicama Deda Mraza: položaj magnetnog Severnog pola se zvanično menja, nastavljajući njegovo pomeranje od Kanade ka Sibiru.

Stručnjaci američke Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i Britanskog geološkog zavoda (BGS) udružili su snage – kao i svakih pet godina – kako bi proizveli novi, precizniji svetski magnetni model (VMM).

Dok geografski severni pol ostaje fiksiran na mestu (na samom vrhu Zemljine rotacione ose), VMM tačno ukazuje na severni magnetni pol – gde je Zemljino magnetno polje usmereno pravo nadole, savršeno vertikalno magnetno polje.

I kako se gvožđe i nikl unutar naše planete pomeraju, tako se menja i Zemljino magnetno polje, što znači da su severni (i južni) pol takođe stalno u pokretu. Ako koristite kompas ili GPS sistem, ključno je znati tačno gde se nalaze ove tačke.

„Trenutno ponašanje magnetnog severa je nešto što nikada ranije nismo primetili“, kaže modelar globalnog geomagnetnog polja Vilijam Braun iz BGS-a.

„Magnetni sever se polako kretao oko Kanade od 1500-ih, ali je u poslednjih 20 godina ubrzavao ka Sibiru, povećavajući brzinu svake godine sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 kilometara [31 do 22 milje ] godišnje, što je najveće usporavanje brzine koje smo ikada videli.“

Istraživanja sugerišu da su dva gigantska magnetna režnja – jedan ispod Kanade i jedan ispod Sibira – ono što pokreće pomeranje magnetnog severa. Ponekad su promene dovoljno dramatične da je potrebno hitno ažuriranje, van uobičajenog petogodišnjeg ciklusa.

Sada imamo precizniju mapu magnetnog severa, koja bi trebalo da bude dobra još pola decenije. Po prvi put je dostupna i karta veće rezolucije koja nudi više od 10 puta više detalja: ima prostornu rezoluciju od oko 300 km na ekvatoru u poređenju sa standardnih 3.300 km.

Prema BGS timu, putovanje 8.500 km (5.282 milje) od Južne Afrike do Velike Britanije u pravoj liniji bi vas ostavilo 150 km (93 milje) sa kursa do kraja, ako koristite stari VMM u poređenju sa novim VMM za vaša navigacija.

To je kolika razlika može da napravi, a kompanije za mapiranje i logistiku, zajedno sa vladama i zvaničnim agencijama, sada će praviti ažuriranja.

Međutim, nećemo morati da primenjujemo nikakva ažuriranja na sopstvene telefone ili satelitske navigacije – sve će se desiti automatski.

Magnetni severni pol prvi je otkrio Sir Džejms Klark Ros u severnoj Kanadi 1831. godine.

Od tada, istraživači su postepeno bili u mogućnosti da ga prate sa većom preciznošću, koristeći merenja na zemlji koja su obavljena širom sveta, kao i očitavanja sa satelita u svemiru.