Mnogi poznati pevači imaju prepoznatljive glasove. Ali zašto neke pevače više volimo od drugih? Tim istraživača predvođen Institutom Maks Plank za empirijsku estetiku (MPIEA) iz Frankfurta na Majni, Nemačka, istražio je šta određuje naše preferencije za pevačke glasove. Rezultati su objavljeni u otvorenom pristupu u časopisu Naučni izveštaji.
Istraživači su istraživali koliko se preferencije pevačkog glasa mogu pratiti do objektivnih karakteristika kao što su tačnost visine tona ili tempo, i u kojoj meri lična situacija ili individualne karakteristike određuju preferencije. Da bi to uradili, anketirali su 326 učesnika studije na mreži i još 42 učesnika u laboratorijama Instituta.
„Intuitivno bi se očekivalo da će lične preferencije za pevačke glasove biti zasnovane na određenim akustičkim kriterijumima. Međutim, tokom našeg istraživanja došli smo do drugačijeg zaključka“, objašnjava prva autorka Kamila Bruder iz MPIEA.
U preliminarnom onlajn eksperimentu, učesnici studije su zamoljeni da ocene ukupno 96 a cappella vokalnih izvođenja 16 obučenih pevača prema njihovim ličnim preferencijama. Evaluacija je pokazala široku distribuciju ocena sviđanja i velike individualne razlike u preferencijama učesnika, ali su istraživači takođe otkrili neke sličnosti u prosečnim ocenama dopadanja za koje su mislili da bi trebalo da budu zasnovane, barem u izvesnoj meri, na akustičnim karakteristikama sami glasovi.
Međutim, ova pretpostavka nije potvrđena detaljnijim ispitivanjem: akustičke karakteristike mogle su da objasne samo mali deo ocena dopada. Pre, preferencije za određene pevačke glasove objašnjene su načinom na koji su glasove percipirali i interpretirali sami slušaoci.
„Iako često smatramo da su naše akustične preferencije zasnovane na objektivnim kriterijumima, naši rezultati sugerišu da bi čuvena izreka „lepota je u oku posmatrača“ mogla da se primeni i na akustiku“, kaže Pauline Larroui-Maestri, viši autor studije. „Mogli bismo reći, ‘preference su u uhu slušaoca’—iako slušni sistem obuhvata obradu mnogo izvan karakterizacije akustičnog signala, naravno.
U budućim studijama, istraživači planiraju da prošire svoja istraživanja na druge stilove pevanja i privlačnosti govornih glasova.