Lov na slonove s pravim kljovima bio je široko rasprostranjen među neandertalcima pre 125.000 godina

Lov na slonove s pravim kljovima bio je široko rasprostranjen među neandertalcima pre 125.000 godina

Lov na sada izumrlog slona s ravnom kljom (Palaeolokodon antikuus) bio je široko rasprostranjen među neandertalcima, zaključuje istraživački tim koji se sastoji od članova Univerziteta Johanes Gutenberg u Majncu (JGU), Leibniz-Zentrum fur Archaologie (LEIZA), takođe sa sedištem u Majncu i Lajdenu (Univerzitet u Holandiji). Studija je nedavno objavljena u Zborniku radova Nacionalne akademije nauka.

Istraživači su pažljivo ispitali kosti slonova stare oko 125.000 godina koje su otkrivene u Grobernu u Saksoniji-Anhaltu i Taubachu u Tiringiji, u Nemačkoj, pre nekoliko decenija. Bili su u stanju da identifikuju tragove posekotina napravljenih kamenim oruđem koje su koristili neandertalci koji ukazuju na to da su životinje morale biti lovljene pre nego što su u velikoj meri zaklane.

Pre dve godine, tokom analize kostiju pronađenih na lokalitetu Nojmark-Nord u bivšem rudniku lignita u Saksoniji-Anhaltu, isti tim je otkrio prve dokaze da su neandertalci aktivno lovili slonove sa pravim kljovima, najveće kopnene sisare. pleistocena. Ta studija je objavljena u časopisu Science Advances početkom 2023.

„Rezultati novijeg ispitivanja kostiju iz Groberna i Taubacha sada pokazuju da lov na ove slonove od strane neandertalaca nije bio izolovan fenomen, već je morao biti redovnija aktivnost“, naglasila je Sabine Gaudzinski-Vindheuser, profesor praistorije i Protoistorijska arheologija u JGU i direktor Arheološkog istraživačkog centra i Muzeja evolucije ljudskog ponašanja MONREPOS u Nojvidu, institutu pod okriljem LEIZA.

Gaudzinski-Vindheuser je bio intenzivno uključen u istraživanje kostiju iz Groberna i Taubacha, kao i u prethodnom proučavanju kostiju sa lokaliteta Nojmark-Nord.

Palaeolokodon antikuus je lutao predelima Evrope i zapadne Azije pre 800.000 do 100.000 godina. Sa visinom ramena do 4 metra i telesnom masom do 13 tona, evropski slon s ravnom kljom bio je najveća kopnena životinja u to vreme, znatno veća od današnjih afričkih i azijskih slonova i čak veća od izumrlog vunastog mamuta. .

„Procenili smo da bi meso i mast koje je obezbedilo telo odraslog bika Palaeolokodon antikuus bili dovoljni da zadovolje dnevni unos kalorija za najmanje 2.500 odraslih neandertalaca“, objasnio je Gaudzinski-Vindheuser. „Ovo je značajan broj jer nam daje nove uvide u ponašanje neandertalaca.“

Do sada su, na primer, istraživači generalno pretpostavljali da se neandertalci povezuju u grupe od najviše 20 pojedinaca. Međutim, sada dobijene informacije u vezi sa sistematskom eksploatacijom slonova s pravim kljovama ukazuju na to da su se neandertalci morali okupiti, barem privremeno, u veće grupe ili ovladati tehnikama koje su im omogućavale da sačuvaju i skladište velike količine hrane – ili oboje.

U nastavku projekta, istraživači se nadaju da će saznati više o tome kako su neandertalci lovili ove ogromne slonove i kako su njihove aktivnosti lova uticale na ove i druge životinje plena, kao i na njihovo okruženje.