Biolog Cezar Garzon je bio na terenu u južnom Ekvadoru, tragajući za malim, ugroženim papagajem, kada je upozoren na opasnost od kidnapovanja, što je ukazalo na sveprisutnu pretnju koju nasilje i narko trgovina predstavljaju za naučnike u ovoj biodiverzitetski bogatoj zemlji. U aprilu, Garzon je bio obavešten da je opasno raditi u rudarskom gradu Kamilo Ponce Enrikez, gde je iste noći ubijen gradonačelnik.
Nasilje je eskaliralo u ovom rudarskom regionu, gde bande za trgovinu drogom, poput Los Lobosa, dominiraju. Ove kriminalne grupe finansiraju svoje aktivnosti ilegalnim rudarenjem i stvaraju opasne uslove za lokalnu zajednicu i istraživače. U poslednjem mesecu, sukobi između kriminalnih grupa u regionu su rezultirali smrću pet osoba, uključujući obezglavljene i spaljene žrtve.
Garzon, stručnjak za ptice iz Nacionalnog instituta za biodiverzitet (Inabio), koji je radio na očuvanju papagaja El Oro, bio je primoran da napusti područje zbog sveprisutnog nasilja i neizvesnosti. Ovaj mali papagaj je endemski za Ekvador i suočava se s opasnošću od izumiranja, a Garzon je poslednjih dvadeset godina posvetio istraživanju i očuvanju ove vrste.
Nasilje u Ekvadoru, koje se sve više povezuje sa sukobima među bandama i trgovinom drogom, ozbiljno je ometalo istraživačke aktivnosti. Mnogi naučnici, poput Mario Janeza iz Inabija, pokušavaju da nastave rad u opasnim uslovima tako što sarađuju s lokalnim zajednicama i vrše kraće izlete u manje rizična područja.
S obzirom na visoke nivoe nasilja, određena područja Ekvadora, posebno ona povezana s rudarenjem, su postala nepristupačna za istraživače. Ovo nasilje ne samo da ometa istraživanja, već i ograničava međunarodnu saradnju i donacije, što dodatno otežava očuvanje biodiverziteta.
U privatnom rezervatu Lalo Loor, jedan od poslednjih netaknutih ekosistema u Ekvadoru, trgovina drogom i nasilje doveli su do otkazivanja godišnjih poseta američkih univerziteta. Ove posete su predstavljale značajan izvor prihoda za rezervat, a njihovo odsustvo može dovesti do zatvaranja rezervata.
Džudit Denkinger, nemački biolog sa Univerziteta San Francisko de Kito, obustavila je svoja istraživanja grbavih kitova u pogođenoj provinciji Esmeraldas zbog nasilja i pretnji pirata. Pored toga, ribari koji rade s naučnicima često su meta trgovaca drogom koji ih prisiljavaju na trgovinu ili otimaju njihove čamce.
Danijel Vizuete, stručnjak za društvene studije nauke na Univerzitetu Flacso u Kitu, ističe da su istraživanja vezana za životnu sredinu najviše pogođena u regionima gde su institucije slabe i gde je nasilje prisutno. Ovaj kontekst dodatno komplikuje ulogu žena u nauci i može imati dugoročne posledice na istraživačke napore u zemlji.
Ova situacija naglašava potrebu za međunarodnom podrškom i sigurnosnim merama kako bi se obezbedila zaštita za istraživače i očuvanje biodiverziteta u Ekvadoru.