Ljudski kontakt može poboljšati opšte blagostanje teladi

Ljudski kontakt može poboljšati opšte blagostanje teladi

Dobrobit teladi, uključujući njihovo fizičko i emocionalno zdravlje, uvek je na prvom mestu za one u mlečnoj industriji, posebno tokom faze odbijanja. U nedavnoj studiji koja se pojavila u JDS Communications, istraživači sa Univerziteta Florida pokazali su da socijalizacija sa drugim teladima i ljudima — čak i na samo pet minuta — može poboljšati opšte blagostanje teladi.

Vodeći istraživač Emili K. Miller-Cushon, dr, sa Odeljenja za nauku o životinjama Univerziteta Floride, Gainesville, FL, SAD, objasnila je da se procena kako se telo oseća obično vrši posmatranjem ponašanja, posebno abnormalnog ponašanja koje može uključuju „sisanje ili žvakanje obora ili posteljine za smeštaj, svojih drugova ili rukovaoca – sve je to uobičajeno u periodu nakon što se telad nahrani“. Ovakva ponašanja se generalno smatraju znacima frustracije i mogu uticati na zdravlje teladi.

„Teledi su aktivna i traže stimulaciju nakon hranjenja mlekom, tako da pružanje više stvari koje treba da urade, kao što je četkanje, može smiriti telad, smanjujući sisanje nakon hranjenja i povećavajući odmor“, rekla je Miler-Kušon.

Budući da su studije već pokazale da telad traže ljudski kontakt, istraživači su pokušali da shvate kako odnos čoveka i životinje može uticati na ova ponašanja sisanja. Da bi pronašli odgovor, tim je nasumično dodelio 28 teladi junica holštajn u pojedinačno ili upareno smeštaj od rođenja do sedam nedelja starosti i standardizovao njihov kontakt sa ljudima tokom ovog perioda kako bi uključio hranjenje i zdravstvene preglede.

Telad su počela da se odbiju sa šest nedelja starosti; tokom četvorodnevnog perioda studije tokom odbijanja, istraživači su uveli dodatni kontakt sa ljudima i kontinuirano snimali video snimke njegovih efekata na ponašanje. Tokom ovog perioda, svako tele je dobilo dva dana uobičajene količine kontakta sa ljudima i dva eksperimentalna dana, u kojima su dobili dodatnih pet minuta ogrebotina po vratu sa svojim poznatim ljudskim rukovaocima.

Zašto ogrebotine na vratu? „Iz prethodnih istraživanja znamo da izgleda da telad uživaju u taktilnom kontaktu, uključujući četkanje od ljudi. Ova vrsta kontakta može smanjiti njihov otkucaj srca, a telad se naginju na ogrebotine i istežu vrat za više“, objasnila je Miler-Kušon. „Takođe vidimo da telad manje sišu tor kada imaju stacionarnu četku o koju mogu da trljaju.

Nakon analize video snimaka, istraživački tim je zaključio da ljudski kontakt utiče na ponašanje teladi i pomaže u promovisanju smirenosti i blagostanja. Tih pet minuta provedenih sa ljudima smanjilo je trajanje sisanja teladi i povećalo njihovu količinu odmora nakon jela. Ovo smanjenje u sisanju je posebno bilo izraženo kod teladi koja su bila smeštena sama u poređenju sa onima koja su imala srodnika – što ukazuje na važnost socijalizacije ne samo sa ljudima već i sa drugim teladima.

Međutim, Miller-Cushon je pažljivo primetio da ljudski kontakt u studiji nije u potpunosti eliminisao ponašanje sisanja: „Naši nalazi su pokazali prednosti ljudskog kontakta, ali rezultati takođe sugerišu da naš posao nije završen u pronalaženju najkorisnijih i najprirodnijih metode ishrane i smeštaja naših mlečnih teladi“.