Ljudski DNK pronađen u lavljim zubima potvrđuje tragičnu legendu istorije

Ljudski DNK pronađen u lavljim zubima potvrđuje tragičnu legendu istorije

U novoj studiji objavljenoj u časopisu Current Biology, istraživači su istražili zube legendarnog para lavova iz Kenije koji su u 19. veku terorisali radnike na gradilištu železnice u regionu Tsavo. Ovi lavovi, poznati kao „ljudožderi“, teretili su ljude zbog navodnog kanibalizma, ali nova saznanja sugeriraju da su njihovi napadi mogli biti rezultat nestašice prirodnog plena.

Koristeći napredne tehnike analize DNK, tim istraživača iz SAD i Kenije analizirao je dlake zaglavljene u zubima lavova i otkrio tragove različitih životinja koje su lavovi konzumirali, uključujući žirafe, orikse i zebre. Ono što je posebno zanimljivo je da su otkrivene i ljudske dlake, što potvrđuje da su lavovi verovatno napadali ljude.

Istorijski izveštaji o napadima lavova počeli su u martu 1898. godine, kada je potpukovnik Džon Henrija Paterson, zadužen za izgradnju železnice, dokumentovao nekoliko incidenata. Paterson je svedočio da su lavovi postali sve smeliji u svojim napadima, često se okupljajući u logorima radnika. Na kraju je ubio oba lavova, ali su njihovi ostaci i dalje postali predmet istraživanja.

Naučnici veruju da su lavovi možda bili primorani da love ljude zbog epidemije bolesti goveda, koja je uništila njihovu glavnu hranu, što ih je nateralo da se okrenu neobičnim plenovima. Tim istraživača je naglasio važnost odgovornog pristupa pri analizi ljudskih ostataka, ostavljajući otvorenim mogućnost za dalja istraživanja bez etičkih kompromisa.

Ova studija pruža nova saznanja o ponašanju divljih predatora i njihovim motivima za napade, otvarajući vrata daljem razumevanju odnosa između ljudi i divljih životinja u istorijskom kontekstu.