Ljubav je slepa za mužjake voćnih mušica, koji će izabrati seks umesto sigurnosti

Ljubav je slepa za mužjake voćnih mušica, koji će izabrati seks umesto sigurnosti

Mužjaci voćnih mušica postat će nesvesni fizičke opasnosti kako budu sve više angažovani u udvaranju i seksu, pokazuje novo istraživanje.

Istraživači sa Univerziteta u Birmingemu su pokazali da će potraga za željenom nagradom — u ovom slučaju ženka mušice — dovesti do toga da mužjak voćne mušice ignoriše pretnje kao što je grabež.

U studiji, objavljenoj u časopisu Priroda, tim je po prvi put uspeo da pokaže neuronske mreže u mozgu muve koje usmeravaju ovaj proces donošenja odluka, otkrivajući da neurotransmiter dopamin ima vodeću ulogu.

Vodeći istraživač dr Karolina Rezaval rekla je: „Svakoga dana donosimo odluke koje zahtevaju od nas da uravnotežimo mogućnosti i rizik – ali znamo malo o tome šta se dešava u našem mozgu dok donosimo ove izbore. Proučavanjem neuronskih puteva koji se aktiviraju u mozgova voćnih mušica možemo saznati više o ovim procesima. Dok muva pokušava da se udvara i da je blizu parenja, možemo jasno videti da kada se uvede pretnja, ona je jednostavno ne vidi.“

U svom eksperimentu, istraživači su koristili dvofotonsku mikroskopiju da vide koji su neuroni u mozgu muve aktivirani tokom udvaranja. Tim je uveo veštačku pretnju koristeći svetlost i senku da simulira efekat predatora koji leti u blizini.

Dr Lori Kazale-Debat, vodeći istraživač u Rezavalovoj grupi na Univerzitetu u Birmingemu, rekla je: „Tokom ranijih faza udvaranja, otkrili smo da je prisustvo pretnje pokrenulo određene vizuelne neurone u mozgu koji ometaju neurone kojima upravlja serotonin. Ovo podstiče muve da napuste svoje udvaranje i izbegnu pretnju, međutim, kako udvaranje napreduje, povećanje dopamina blokira ključne senzorne puteve, smanjujući sposobnost muve da odgovori na pretnje i dovodi do toga da se fokusira na parenje.“

Dr Rezaval objašnjava: „Životinja mora odlučiti o tome šta je najvažnije. Dopamin je ključan za ovaj proces donošenja odluka, ali nivoi dopamina su usko povezani sa blizinom cilja — koliko je verovatan uspeh?“

„Možete videti ovu vrstu motivacije u igri sve vreme među ljudima. Zamislite da se penjete na planinu i blizu ste vrha“, dodala je dr Liza Šoneman, vođa grupe sa Freie Universitat Berlin i ključni saradnik na studiju. „Ako se vremenske prilike promene i uslovi postanu opasni, mogli biste zanemariti tu pretnju jer ste tako blizu svom cilju.“

Dr Rezaval zaključuje: „Naša studija pokazuje da kako udvaranje napreduje, dopamin se povećava, delujući kao senzorni filter koji blokira ometanja i pomaže životinji da se fokusira na zadatak kada je blizu svog cilja. Uzbuđeni smo da istražimo da li je ovo opšti mehanizam za donošenje odluka koji je prisutan i kod sisara, uključujući ljude.“