Ženke livadskih smeđih leptira imaju manje pega ako se razvijaju u toplijem vremenu – tako da bi klimatske promene mogle da ih učine manje pegavim, pokazuju nova istraživanja. Rad je objavljen u Ekologiji i evoluciji.
Naučnici sa Univerziteta u Ekseteru otkrili su da ženke koje su se razvile na 11°C imaju u proseku šest pega, dok su one koje su razvile 15°C imale samo tri.
Nalazi osporavaju dugogodišnje naučne stavove o tome zašto ovi leptiri imaju različit broj tačaka.
„Meadov Brovns uvek imaju velike ‘očne tačke’ na svojim prednjim krilima, verovatno za zapanjujuće predatore“, rekao je profesor Ričard Frenč-Konstan, iz Centra za ekologiju i konzervaciju na Eketerovom Penrin kampusu u Kornvolu. „Oni takođe imaju manje tačke na zadnjim krilima, verovatno korisne za kamuflažu kada leptir miruje.
„Naši nalazi pokazuju da se manje ovih pega na zadnjim krilima pojavljuje kada ženke doživljavaju višu temperaturu tokom svog stadijuma kukuljice (u hrizalisu pre nego što se pojave kao leptir). Ovo sugeriše da leptiri prilagođavaju svoju kamuflažu na osnovu uslova. Na primer, sa manje pega oni možda je teže uočiti na suvoj, smeđoj travi koja bi bila češća po vrućem vremenu. Nismo primetili tako snažan efekat kod mužjaka, verovatno zato što su njihove tačke važne za seksualnu selekciju (privlačenje ženki).“
Od klasičnog rada biologa EB Forda, varijacije očnih mrlja kod livadskog smeđeg leptira korišćene su kao primer „genetskog polimorfizma“ (koegzistencija više genetskih oblika u jednoj populaciji). Međutim, nova studija pokazuje da su varijacije očnih tačaka uzrokovane termičkom plastičnošću (sposobnošću reagovanja na promenljive temperature).
„Ovo je za mene porodična priča, jer je moj otac skupljao leptire za EB Ford ovde u Kornvolu“, rekao je profesor Frenč-Konstan. „U novoj studiji, pogledali smo trenutnu populaciju Korniša – sakupljajući muškarce i ženke sa istog polja svakog dana tokom sezone leta – i istorijske kolekcije iz Itona i Bakingema.“
Istraživači predviđaju da će se pegavost smanjivati iz godine u godinu kako se naša klima zagreva.
Profesor ffrench-Constant je dodao: „Ovo je neočekivana posledica klimatskih promena. Skloni smo da razmišljamo o vrstama koje se kreću na sever, a ne o promeni izgleda.“
Livadski braon provode oko 28 dana u fazi kukuljice, obično se pojavljuju u kasno proleće u Velikoj Britaniji.