Leptiri akumuliraju dovoljno statičkog elektriciteta da privlače polen bez kontakta, otkriva istraživanje

Leptiri akumuliraju dovoljno statičkog elektriciteta da privlače polen bez kontakta, otkriva istraživanje

Leptiri i moljci sakupljaju toliko statičkog elektriciteta tokom leta da se polenova zrna sa cveća mogu povući pomoću statičkog elektriciteta kroz vazdušne praznine od nekoliko milimetara ili centimetara.

Nalaz, objavljen u Journal of the Royal Socety Interface, sugeriše da ovo verovatno povećava njihovu efikasnost i efektivnost kao oprašivača.

Tim Univerziteta u Bristolu je takođe primetio da količina statičkog elektriciteta koju nose leptiri i moljci varira između različitih vrsta i da ove varijacije koreliraju sa razlikama u njihovoj ekologiji, kao što je da li posećuju cveće, dolaze iz tropskog okruženja ili lete tokom dan ili noć.

Ovo je prvi dokaz koji sugeriše da je količina statičkog elektriciteta koju životinja akumulira osobina koja može biti adaptivna, i stoga evolucija može da deluje na nju prirodnom selekcijom.

Vodeći autor dr Sem Ingland iz Bristolske škole bioloških nauka, objasnio je: „Već smo znali da mnoge vrste životinja akumuliraju statički elektricitet dok lete, najverovatnije zbog trenja sa vazduhom. Bilo je i sugestija da bi se ovaj statički elektricitet mogao poboljšati sposobnost životinja koje posećuju cveće, kao što su pčele i kolibri, da oprašuju, privlačeći polen pomoću elektrostatičke privlačnosti.

„Međutim, nije se znalo da li se ova ideja odnosi na širi spektar jednako važnih oprašivača, kao što su leptiri i moljci. Dakle, krenuli smo da testiramo ovu ideju i vidimo da li leptiri i moljci takođe akumuliraju naboj, i ako je tako , da li je ovaj naboj dovoljan da privuče polen sa cveća na njihova tela.“

Njihova studija je uključivala 269 leptira i moljaca u 11 različitih vrsta, porijeklom sa pet različitih kontinenata i koji naseljavaju više različitih ekoloških niša. Zatim su mogli da uporede između sebe i vide da li su ovi ekološki faktori u korelaciji sa njihovim nabojem, utvrđujući da li je statičko naelektrisanje osobina na koju evolucija može da deluje.

Dr Ingland je dodao: „Razvija se jasnija slika o tome kako uticaj statičkog elektriciteta na oprašivanje može biti veoma moćan i široko rasprostranjen.“

„Ustanovljavanjem elektrostatičkog punjenja kao osobine na koju evolucija može da deluje, otvara se mnogo pitanja o tome kako i zašto prirodna selekcija može dovesti do toga da životinje imaju koristi ili pate od količine statičkog elektriciteta koju akumuliraju.“

U smislu praktične primene, ova studija otvara vrata mogućnosti tehnologijama da veštački povećaju elektrostatička naelektrisanja ili oprašivače ili polen, kako bi se poboljšale stope oprašivanja u prirodnim i poljoprivrednim okruženjima.

Dr Ingland je zaključio: „Otkrili smo da leptiri i leptiri akumuliraju toliko statičkog elektriciteta kada lete, da se polen bukvalno povlači kroz vazduh ka njima dok se približavaju cvetu.“

„To znači da ne moraju čak ni da dodiruju cveće da bi ga oprašili, što ih čini veoma dobrim u svom poslu oprašivača i naglašava koliko bi oni mogli biti važni za funkcionisanje naših cvetnih ekosistema.“

„Za mene lično, voleo bih da uradim šire istraživanje što je moguće više različitih vrsta životinja, da vidim koliko statičkog elektriciteta akumuliraju, a zatim da potražim bilo kakve korelacije sa njihovom ekologijom i životnim stilom. Tada zaista možemo početi da razumemo kako evolucija i statički elektricitet međusobno deluju.“