Lek za rak jajnika ulazi u novu fazu kliničkog ispitivanja

Lek za rak jajnika ulazi u novu fazu kliničkog ispitivanja

Inovativni lek protiv raka koji su otkrili naučnici sa Instituta za istraživanje raka u Londonu trebalo bi da uđe u novo kliničko ispitivanje.

Lek, nazvan idetreksed i ranije poznat po eksperimentalnim nazivima lekova uključujući BTG945, ONKS-0901 i CT900, kreirali su naučni timovi u sadašnjem ICR-ovom Centru za otkrivanje lekova protiv raka.

Već je pokazao posebno obećanje kod raka jajnika u prvom ispitivanju kod ljudi, u fazi I, koje su vodili istraživači iz ICR-a i naše partnerske bolnice, The Roial Marsden NHS Foundation Trust.

Ispitivanje faze II će dalje testirati efikasnost i bezbednost idetrekseda kod veće grupe pacijenata, posebno sa rakom jajnika.

Idetreked bi trebalo da se podvrgne većem ispitivanju zahvaljujući novom sporazumu između američke farmaceutske kompanije Algok Bio i BTG International, koja je u partnerstvu sa ICR-om ranije u razvoju leka. Cancer Research UK je takođe pomogla u finansiranju ranijih istraživanja.

Ekskluzivni ugovor o licenci Algok Bio-a sa BTG-om daje pravo na razvoj i komercijalizaciju idetreked-a širom sveta. Prema sporazumu, Algok Bio će izvršiti avansno plaćanje BTG-u i dodatna plaćanja zavisna od postizanja određenih regulatornih i prodajnih prekretnica, kao i višestepenih plaćanja autorskih naknada.

Algok Bio će uskoro pokrenuti ključne studije za registraciju idetrekseda za lečenje raka jajnika. Takođe će se sprovoditi dodatni klinički programi koji istražuju druge indikacije i kombinovane režime sa standardnom negom.

Idetreksed je moćan inhibitor timidilat sintaze koji pokreće ćelijsku smrt dok selektivno cilja na receptor alfa folata (FRα), koji je visoko eksprimiran u ćelijama raka u poređenju sa normalnim tkivima u različitim čvrstim tumorima.

Studija prve faze koju su sproveli ICR i The Roial Marsden, čiji su rezultati objavljeni u Clinical Cancer Research prošle godine, lečila je idetreksedom 109 pacijenata sa rakom, uključujući pacijente sa rakom jajnika otporne na hemoterapiju zasnovanu na platini.

Među 25 pacijenata sa karcinomom jajnika otpornih na platinu sa visokom ili srednjom ekspresijom FRα koji su primili preporučenu dozu faze II, smanjenje tumora je primećeno kod devet pacijenata (ukupna stopa odgovora 36%; 95% CI, 18–57,5).

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, rak jajnika je sedmi najčešće dijagnostikovan rak kod žena širom sveta, sa preko 300.000 novih slučajeva dijagnostikovanih svake godine. Više od 90% slučajeva raka jajnika izražava FRα, sa visokim nivoom prekomerne ekspresije takođe primećenim kod endometrijuma, trostruko negativnog karcinoma dojke i mezotelioma.

Rak bubrega, pluća, kolorektuma i želuca takođe pokazuju različite stepene ekspresije.

Razvoj idetreked-a od strane Algok Bio-a predstavlja značajno obećanje za lečenje ovih karcinoma, a ugovor o ekskluzivnoj licenci sa BTG-om predstavlja veliku prekretnicu u razvoju ove inovativne terapije.

Profesor Udai Banerji, glavni istraživač studije faze I idetreksa i ko-direktor razvoja lekova u ICR-u i The Roial Marsdenu, rekao je: „Idetreksed je mali molekul koji cilja na karcinome koji prekomerno ekspresuju FRα i koji je pokazao značajnu aktivnost jednog agensa u fazi I. klinička ispitivanja U sličnoj fazi razvoja, idetreksed je pokazao uporedivu efikasnost sa lekovima kao što su konjugati antitela koji su napredovali do uspešnog razvoja u kasnoj fazi.

„Ovaj lek ima značajan potencijal kao mogući budući tretman za karcinom jajnika i oduševljen sam što sada napreduje u sledeću fazu kliničkog razvoja. Želim Algok Bio-u sve najbolje da razvije ovaj lek za pacijente sa rakom jajnika i drugim FRα – prekomerno izražavanje kancera.“

Dr Sung Chul Kim, predsednik i osnivač Algok Bio-a, rekao je: „Kao jedini lek sa malim molekulima sa jedinstvenim mehanizmom delovanja koji trenutno cilja na FRα, profili efikasnosti i bezbednosti u ranim kliničkim studijama su bili veoma obećavajući i konkurentni sa drugim antitelima. konjugati lekovi. Oduševljeni smo što smo deo ovog razvojnog programa i verujemo da ima značajan potencijal kao efikasan tretman za pacijente sa rakom jajnika.“