Lek protiv raka može poboljšati simptome nakon moždanog udara

Lek protiv raka može poboljšati simptome nakon moždanog udara

Studija Instituta de Neurociencies UAB (INc-UAB) pokazuje na životinjskim modelima prednosti vorinostata nakon što je pretrpio moždani udar. Dokazano je da lek, koji se koristi kod ljudi za lečenje kožnog T-ćelijskog limfoma, ublažava povrede mozga i pomaže u obnavljanju moždanog tkiva.

Ishemijski moždani udar je drugi vodeći uzrok smrti u svetu i javlja se kada protok krvi ne može da stigne do mozga zbog opstrukcije. Manje ili više dugo, mozak ne dobija kiseonik, što dovodi do oštećenja i funkcionalnog oštećenja. Hipertenzija je najčešći promenljivi faktor rizika za moždani udar i povezan je sa lošijim oporavkom.

Trenutno postoji samo jedan farmakološki tretman za ublažavanje efekata moždanog udara, ali on ne funkcioniše za sve pacijente i povezan je sa nekim važnim neželjenim efektima. Sada su istraživači sa Instituta de Neurociencies UAB (INc-UAB) uspeli da pokažu da vorinostat (suberoilanilid hidroksamska kiselina) ima veliki potencijal u lečenju lezija mozga nastalih od moždanog udara.

Ovaj lek, koji se koristi u lečenju jedne vrste kožnog limfoma, inhibira histon deacetilaze, enzime koji regulišu ekspresiju gena modifikujući nivoe acetilacije grupe proteina zvanih histoni.

U članku objavljenom u časopisu Biomedicina i farmakoterapija, istraživačka grupa pokazuje, na modelu moždanog udara kod hipertenzivnih pacova koji je veoma blizak kliničkoj situaciji, kako upotreba leka pomaže životinjama da poboljšaju neurološke deficite, smanje oštećenje mozga i ublaže inflamatorni odgovor, između ostalih efekata.

„Videli smo da je jedna doza leka, primenjena tokom perioda reperfuzije, sprečila više faktora povezanih sa patologijom moždanog udara. Ovo otvara put za istraživanje ove vrste lečenja izvan pretkliničke faze“, objašnjava Andrea Diaz, prvi autor studije. članak.

Pored toga, istraživači su uspeli da pokažu da tretman ne samo da štiti mozak već i okolne sudove i to čak i nekoliko sati nakon što dođe do moždanog udara.

„S obzirom na hitnu kliničku potrebu za lekovima za lečenje akutnog ishemijskog moždanog udara, i da je vorinostat odobren za upotrebu kod ljudi, ovi nalazi bi trebalo da podstaknu dalja pretklinička istraživanja kako bi se procenili, na primer, njegovi efekti kod ženki i starijih životinja, na životinjskim modelima sa drugim uobičajenim komorbiditeti moždanog udara kao što su dijabetes, njegovi dugoročni efekti, itd.“

„Ovo bi otvorilo put za ispravan dizajn budućih kliničkih ispitivanja kako bi se testirala njegova efikasnost i bezbednost kod pacijenata koji su pretrpeli moždani udar“, zaključuje koordinator studije Frančesk Jimenez-Altajo, istraživač sa Odeljenja za farmakologiju, terapiju i toksikologiju na UAB i Odeljenje za kardiovaskularne bolesti Mreže Centra za biomedicinska istraživanja (CIBERCV).