Neuroprotektant ApTOLL, lek koji može da zaštiti mozak od oštećenja tkiva, povezan je sa smanjenom smrću i invalidnošću među ljudima koji se leče od moždanog udara kada se koriste sa standardnim tretmanima za obnavljanje protoka krvi, prema preliminarnoj naučnoj nauci predstavljenoj 8. Međunarodna konferencija o moždanom udaru Američkog udruženja za moždani udar 2023. Sastanak, održan lično u Dalasu i praktično od 8. do 10. februara 2023., bio je svetski premijerski sastanak za istraživače i kliničare posvećen nauci o moždanom udaru i zdravlju mozga.
„Rezultati su obećavajući jer je po prvi put lek proučavan kao neuroprotektant pokazao ne samo biološku korist smanjenjem zapremine oštećenog moždanog tkiva, već i smanjenje dugotrajnog invaliditeta i rizika od smrti“, rekao je stariji autor studije Mark. Ribo, MD, interventni neurolog u bolnici Vall d’Hebron u Barseloni, Španija.
U ovom kliničkom ispitivanju, istraživači su istraživali da li neuroprotektivni lek ApTOLL može poboljšati ishode kod ljudi sa moždanim udarom koji su takođe primali standardni tretman. ApTOLL je antagonist receptora 4 sličan TOLL-u (TLR4) uključen u imune odgovore, ali takođe reaguje na oštećenje tkiva. Prethodne studije na životinjama otkrile su da ApTOLL smanjuje upalu i štiti moždano tkivo od oštećenja. Takođe, prva studija na ljudima na zdravim odraslim osobama nije otkrila bezbednosne probleme sa ApTOLL-om.
Od jula 2021. do aprila 2022. godine, više od 150 odraslih osoba kojima je dijagnostikovan moždani udar (prosečne starosti 70 godina) lečenih u 15 bolnica u Francuskoj i Španiji nasumično je dodeljeno ili 0,05 mg/kg ApTOLL-a, 0,2 mg/kg ApTOLL-a ili placebo.
U roku od šest sati od pojave simptoma, svi učesnici su takođe primili standardni tretman ishemijskog moždanog udara kako bi se obnovio protok krvi u mozgu – mehaničko uklanjanje krvnog ugruška. Ovaj tretman, koji se naziva i endovaskularna terapija, uključuje umetanje male cevčice u krvni sud kako bi se povratio krvni ugrušak. Učesnici studije su takođe možda primili lek za uništavanje ugrušaka poznat kao tPA ako je potrebno da se ugrušak rastvori.
Među nalazima suđenja:
„Ako se rezultati potvrde sa većim studijama, to će značiti da možemo efikasno lečiti pacijente neuroprotektorima, pored trenutnih standardnih tretmana za obnavljanje krvotoka“, rekla je dr Macarena Hernandez, vodeći autor. „Obe vrste tretmana mogu se kombinovati, a neuroprotektori će kupiti vreme, smanjujući oštećenje mozga dok se protok krvi ne obnovi.“
Ograničenje studije je mali broj učesnika. Prema Ribou, veće studije su u fazi planiranja.
Peti vodeći uzrok smrti u Sjedinjenim Državama i glavni uzrok dugotrajne invalidnosti, moždani udar je izazvao više od 160.000 smrtnih slučajeva u SAD 2020. godine, prema statistici Američkog udruženja za srce iz 2023.