Nova, najsavremenija studija sa Univerziteta u Otavi (uOttava) otkrila je da bi vanokserin, lek koji je prvobitno razvijen za lečenje zavisnosti od kokaina, mogao da spreči napredne matične ćelije kolorektalnog karcinoma suštinski ponovnim povezivanjem kritičnih genskih mreža.
Ovo novo istraživanje objavljeno u časopisu Nature Cancer, koje je vodio dr Iannick Benoit, glavni istraživač i vanredni profesor na Odeljenju za ćelijsku i molekularnu medicinu (Medicinski fakultet) u Otavi, otkrilo je da vanokserin igra potpuno neočekivani mehanizam kod raka.
Istraživači su primetili da vanokserin ima snažan udarac kada suzbija aktivnost matičnih ćelija raka u tkivima pacijenata sa rakom debelog creva i tumorima implantiranim u laboratorijske životinje. On ometa protein koji prenosi dopamin, hemikaliju u mozgu uključenu u osećaj zadovoljstva i nagrade, i potiskuje enzim nazvan G9a u kolorektalnim tumorima.
„Naročito, tumori tretirani vanokserinom postaju podložniji napadima imunog sistema zbog reaktivacije drevnih fragmenata virusne DNK akumuliranih u našem genomu tokom evolucije. Ovaj nalaz je prilično značajan, s obzirom na to da kolorektalni tumori imaju tendenciju da pokazuju slab odgovor na standardne imunoterapija“, kaže dr Benoa, koji je bio jedan od šest nacionalnih pobednika takmičenja Gairdner fondacije 2022. Rani istraživač u karijeri.
Rak debelog creva – kada ćelije nekontrolisano rastu i dele se u debelom crevu ili rektumu – je drugi vodeći uzrok smrti od raka na svetu i smatra se „tihi rak” jer obično ne izaziva simptome u ranim fazama. Dok se rizici povećavaju sa godinama, nova statistika pokazuje alarmantan porast među mlađim odraslim osobama.
Pošto se često dijagnostikuje u uznapredovalim stadijumima kada su mogućnosti lečenja malo, neophodno je otkriti nove metode borbe protiv ćelija raka debelog creva i tumora. Kada se traži lek koji je bezbedno testiran na pacijentima, ispostavilo se da je najperspektivnija opcija vanokserin, inhibitor ponovnog uzimanja dopamina.
Istraživački tim je primetio tako minimalnu toksičnost od tretmana vanokserinom prilikom testiranja na zdravim ljudskim i mišjim tkivima da dr Benoa kaže da je njihov rad potencijalno „bezbedan način da se eliminišu matične ćelije raka u kolorektalnim tumorima bez štete za „dobre matične ćelije“ u telu. organi“.
Dok prevencija i rano otkrivanje ostaju najbolje oružje protiv kolorektalnog karcinoma, ovi veoma ubedljivi nalazi mogu utrti put za novu i obećavajuću opciju lečenja za pacijente koji se bore sa uznapredovalom bolešću.
„Za one nesrećne ljude kojima je dijagnostikovan uznapredovalim i agresivnim oblicima kolorektalnog karcinoma, duboko se nadamo da će naš rad dovesti do razvoja moćnih opcija za lečenje u budućnosti i značajno povećati njihove šanse za preživljavanje“, kaže dr Benoa.
Studija je bila snažno saradnička i koristila je stručnost širom širokog istraživačkog ekosistema Medicinskog fakulteta u Otavi.
Prvi autor je Kristofer Bergin, nedavni dr. diplomirao u laboratoriji dr. Benoa koji je metodično testirao vanokserin za svojstva matičnih ćelija protiv raka u organoidima dobijenim od pacijenata. Dr Rebeka Auer, naučni direktor Programa za terapiju raka bolnice Otava, obezbedila je pristup tkivima pacijenata sa kolorektalnim karcinomom. Dr Mario Tiberi i dr Mikele Ardolino pružili su kritične uvide i stručnost.
Dok je radio na ovoj studiji, laboratorija dr Benoa je bila domaćin dr Tangui Fenouil-u, gastrointestinalnom patologu iz Francuske čiji je zajednički rad bio ključan.