Avio-kompanije upozoravaju na sve češće lažne GPS signale u blizini zona sukoba

Avio-kompanije upozoravaju na sve češće lažne GPS signale u blizini zona sukoba

Zaposleni u avio-industriji i zvaničnici upozoravaju na sve učestalije slučajeve lažnih GPS signala koji komplikuju rad pilota i stvaraju ozbiljne bezbednosne rizike. Fenomen lažnih signala, koji su očigledno vojnog porekla, postao je posebno zabrinjavajući u blizini zona sukoba kao što su Ukrajina, istočni Mediteran i vazdušni koridor iznad Iraka.

Piloti i zvaničnici izjavili su da se ponekad u kokpitu aviona čuje upozorenje o sudaru sa zemljom, iako se avion nalazi na visini na kojoj nema prepreka. Ova lažna upozorenja mogu biti posledica ometanja i sprečavanja pristupa signalima sa geolokacijskih satelita, što dovodi do dobijanja lažnih koordinata, vremena i visina.

Tijeri Oriol, pilot Boinga 777 i član SNPL-a, ističe da su neki od ovih lažnih alarma naređivali vanredne manevre, iako avion nije bio u opasnosti. Ovi incidenti mogu izazvati nepotrebnu paniku i stvoriti dodatni stres kod pilota.

Problem je dodatno otežan činjenicom da se lažne informacije mogu integrisati u navigacioni sistem aviona, što može izazvati lažna upozorenja čak i nekoliko sati nakon što se avion približi odredištu. Avioni se oslanjaju na GPS kao glavni alat za određivanje pozicije, ali ometanje signala može dovesti do netačnih podataka i rizika za bezbednost leta.

Zbog sve većeg broja ovakvih incidenata, Agencija Evropske unije za bezbednost vazduhoplovstva (EASA) i Međunarodno udruženje vazdušnog saobraćaja (IATA) preduzimaju korake kako bi se suočili sa ovim izazovom. EASA je postavila kao prioritet borbu protiv ometanja GNSS signala, dok IATA zahteva univerzalne smernice za incidente ovog tipa.

Koordinacija između avio-kompanija, regulatornih tela i proizvođača aviona ključna je za rešavanje ovog problema i obezbeđivanje sigurnosti u vazdušnom saobraćaju. Potrebno je hitno delovanje kako bi se sprečili dalji rizici i osigurala pouzdanost navigacionih sistema u budućnosti.