Lame skrivaju moćno oružje koje može da se bori protiv smrtonosnih virusa

Lame skrivaju moćno oružje koje može da se bori protiv smrtonosnih virusa

Kao što će vam reći svako ko je imao gastroenteritis, kada ljudski norovirusi udare, oni snažno pogađaju. Međutim, nova studija sugeriše da bi se zaštita od ovih opasnih i izbegavajućih buba mogla naći na malo verovatnom mestu: sitne čestice koje proizvode lame.

Kao i ljudi, članovi porodice kamila kao što su lame (Llama glama) proizvode antitela za zaštitu od infekcije. Unutar kamila i srodnika, međutim, ova antitela su mnogo manja od onih u našim telima, zbog čega su poznata kao nanotela.

Istraživači predvođeni timom sa Medicinskog koledža Bejlor testirali su nanotela lame protiv različitih grupa ili sojeva norovirusa. GII.4 podgrupa je najčešća kod ljudi, a poznata je po tome što periodično mutira u nove varijante koje je teže lečiti.

„Radili smo sa jednim nanotelom po imenu M4, koje se vezalo za preovlađujući soj GII.4, testirajući njegovu sposobnost da neutrališe različite sojeve norovirusa“, ​​kaže molekularni biolog Vilhelm Salmen sa Univerziteta u Mičigenu.

„To jest, da ih sprečimo da zaraze ljudske ćelije.

M4 je testiran na ‘mini crevima’, laboratorijski uzgojenim zamena za ljudska creva koja su bila inficirana sa GII.4. U veoma malim razmerama, istraživači su videli nanotelo lame u interakciji i neutralisanju GII.4, kao i njegove starije varijante.

Čini se da nanotelo M4 identifikuje skriveni ‘džep’ u norovirusu koji je izložen samo kada virusna čestica ‘diše’, naizmenično između mirnih i podignutih struktura.

„Smatramo da je podignuto stanje važno da se virus veže za ćelije i inficira ih“, kaže molekularni biolog Bidadi Venkataram Prasad sa Medicinskog koledža Bejlor.

Dok podignuto stanje omogućava širenje virusa, ono ga takođe čini ranjivim. Naučnici su ranije izveštavali o disanju ovog norovirusa, ali ovo novo istraživanje pomaže da se potvrdi da je promena oblika neophodna da bi došlo do infekcije.

Čini se da je M4 nanobodi u stanju da skoči u ovaj izloženi džep, gurajući norovirus u nestabilnije stanje koje ne miruje niti se podiže. Pošto se čestice virusa ne mogu oporaviti, prenos virusa je zaustavljen.

Ovo istraživanje je još uvek u ranoj fazi i tek treba da bude testirano na ljudima, ali to je obećavajući metod napada na viruse koji izazivaju stotine miliona napada bolesti godišnje, kao i više od 200.000 smrtnih slučajeva, kod beba i starijih posebno u opasnosti.

Tim koji stoji iza studije nada se da će ona biti korisna u borbi protiv aktuelnih i novih sojeva norovirusa u celosti, kao i u informisanju o načinu na koji se dinamika virusnih čestica analizira u razvoju vakcine.

„Otkrili smo da ovaj mali nano-niko može da prepozna deo norovirusa koji je zajednički svim različitim norovirusima koje smo testirali“, kaže Salmen.