Zdravija ishrana je povezana sa koncentracijama metabolita u serumu što ukazuje na bolje kardiovaskularno zdravlje već kod dece školskog uzrasta, pokazuje nedavna studija Univerziteta istočne Finske. Objavljeni u Evropskom časopisu ishrane, nalazi su iz tekuće studije o fizičkoj aktivnosti i ishrani kod dece (PANIC).
Prethodne studije kod odraslih su povezale posebno veće koncentracije zasićenih masnih kiselina u krvi sa većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti. Na rizik utiče i veličina čestica lipoproteina. Na primer, velike VLDL čestice su povezane sa formiranjem malih LDL čestica, koje su štetne za zdravlje kardiovaskularnog sistema.
Nova studija je pokazala da je bolji ukupni kvalitet ishrane – posebno veći unos biljnih masti i žitarica bogatih vlaknima – povezan sa višom koncentracijom polinezasićenih masnih kiselina u serumu od mononezasićenih i zasićenih masnih kiselina. Deca koja su jela više ribe imala su veće koncentracije omega-3 masnih kiselina u serumu. Pored toga, bolji ukupni kvalitet ishrane, posebno veći unos biljnih masti i manji unos slatkih proizvoda, bio je povezan sa manjom veličinom serumskih VLDL čestica.
„Zanimljiv nalaz iz naše studije je da se osim masnih kiselina u serumu, zdravija ishrana takođe ogleda u nižim koncentracijama alanina, glicina i histidina u serumu. Neke studije kod odraslih povezuju viši nivo alanina u serumu sa povećanim rizikom od bolesti koronarnih arterija. kaže doktorski istraživač Suvi Laamanen sa Univerziteta istočne Finske.
Prethodne studije o povezanosti između ishrane i metabolita kod dece su retke. Ova studija pokazuje da je ishrana povezana sa nekoliko serumskih metabolita već u detinjstvu. Drugim rečima, kvalitet ishrane može igrati ulogu u razvoju bolesti počevši od detinjstva. Metabolomske metode koje mere metabolite mogu pružiti novi uvid u rane mehanizme između ishrane i bolesti povezanih sa životnim stilom.
U studiji je učestvovalo 403 dece uzrasta od 6 do 8 godina koja su učestvovala u studiji o fizičkoj aktivnosti i ishrani dece, PANIC. Pokrenuta 2007. godine, PANIC je stalna studija intervencije u načinu života koja pruža nove informacije o životnom stilu, zdravlju i dobrobiti dece i adolescenata.
Potrošnja hrane učesnika studije procenjivana je četvorodnevnim zapisima o hrani, a koncentracije metabolita merene su iz uzoraka krvi korišćenjem NMR spektroskopije. Kvalitet ishrane je procenjen korišćenjem Finskog indeksa zdrave ishrane dece, koji uzima u obzir konzumaciju povrća, bobičastog voća i voća, biljnih masti, obranog mleka, ribe i proizvoda od šećera. 16-godišnja merenja PANIC studije počeće u januaru 2024. godine, kada će učesnici biti mladi odrasli.