Kunićima je potrebna sloboda za vežbanje

Kunićima je potrebna sloboda za vežbanje

Kunići kućnih ljubimaca imaju veći nivo hormona stresa – kortikosterona – i pokazuju povratnu aktivnost kada se drže u malim kolibama sa ograničenim vežbanjem, pokazalo je novo istraživanje koje je vodila Veterinarska škola Univerziteta u Bristolu. Istraživanje naglašava važnost da parovi zečeva kućnih ljubimaca imaju slobodu da vežbaju van svog kućnog ograđenog prostora čak i kada se drže u kolibama većim od tradicionalne veličine.

Zečevi su popularan izbor za mnoge porodice, a procenjuje se da se 900.000 zečeva drže kao kućni ljubimci u Velikoj Britaniji. Nekoliko studija bavilo se stambenim potrebama zečeva koji se drže u laboratorijama i za meso, ali vrlo malo studija je istraživalo potrebe za smeštajem zečeva kućnih ljubimaca i ove studije su se fokusirale samo na zečeve pojedinačne. Organizacije za zaštitu životinja preporučuju da zečevi žive u parovima.

Cilj studije, objavljene u Applied Animal Behavior Science, bio je da se ispitaju efekti uobičajenih veličina koliba i pristupa prostoru za vežbanje na dobrobit zečeva kućnih ljubimaca koji se drže u paru.

Dvadeset unapred utvrđenih parova odraslih sterilisanih zečeva (jedan mužjak, jedna ženka) držano je osam nedelja u standardnom smeštaju. Deset parova je bilo u malim drvenim kućicama (0,73 m2) i deset u velikim (1,86 m2). Područje za vežbanje je bilo trčanje – dimenzija 3 × 1 metar – pričvršćeno za kolibe, a zečevi su imali ili neograničen pristup njemu, ili je pristup bio ograničen na tri sata u podne.

Svaki par je imao pristup svakoj vožnji tri nedelje. Ponašanje je primećeno u zoru, sumrak i podne, a uzorci fekalija su prikupljeni za analizu kortikosterona na kraju svakog perioda pristupa.

U sledećoj studiji, deset parova zečeva dobilo je 24-časovni pristup trčanju, a njihovo ponašanje je zabeleženo.

Studija je pokazala da su parovi zečeva bili aktivniji kada je pristup trčenju bio ograničen na tri sata. Bez obzira na veličinu kućice, fizička aktivnost uključujući skokove u igri značajno se povećala kada su parovi sa ograničenim pristupom pušteni u trku. Istraživači sugerišu da ova aktivnost pokazuje potrebu da se zečevi kreću svaki dan, a njihovo dobrobit je ugroženo kada to mogu da urade samo u podne.

Istraživački tim je otkrio da postoji značajna interakcija između veličine koliba i pristupa trčanju na aktivnosti i nivoe hormona stresa, koji su bili najviši u parovima koji su držani u malim kolibama sa ograničenim pristupom za trčanje. Kada su zečevi imali neograničen pristup trčanju, podne je bilo najmanje aktivno vreme za zečeve.

Dr Nikola Runi i Suzan Held, stariji autori rada sa Veterinarske škole Univerziteta u Bristolu, rekle su: „Zečevi su aktivni i moraju da budu u stanju da skaču, trče, skaču, kopaju i ispruže se u potpunosti kada leže. Ograničavanje zečeva. mogućnost da se udalje jedno od drugog i da pređu u doba dana, kada prirodno ne bi bili tako aktivni, verovatno će doprineti vrhuncu aktivnosti i visokim nivoima hormona stresa u parovima u manjim kolibama sa ograničenim pristupom trčanju.

„Smernice za smeštaj zečeva treba da istaknu važnost omogućavanja zečevima kućnim ljubimcima slobodu da vežbaju ujutru i popodne, čak i ako se drže u kolibama većim od tradicionalne veličine koliba.

Studija sugeriše da se kolibe veličine oko 0,75 kvadratnih metara ne preporučuju za parove zečeva, čak i ako imaju pristup prostoru za vežbanje tri sata dnevno tokom sredine dana.

Preporuke istraživanja uključene su u savete RSPCA i drugih dobrotvornih organizacija za negu zečeva o smeštaju.

Stručnjak RSPCA za dobrobit zečeva dr Džejn Tajson je rekla: „Nalazi ovog istraživanja su veoma dobrodošli i potvrđuju ono što mnogi od nas toliko dugo znaju, da držanje zečeva u malim kolibama sa ograničenim mogućnostima za vežbanje ugrožava njihovu dobrobit.“

„Zečevi su često pogrešno shvaćene životinje, ali nalazi iz studije pokazuju da je smeštaj zečeva u ograđeni prostor koji se sastoji od zaštićenog prostora sa stalnim pristupom većem prostoru kritičan.

„Ne samo da ovo omogućava zečevima da imaju više prostora za vežbanje, već im pruža izbor i kontrolu nad svojim okruženjem kako bi mogli da obavljaju ponašanje koje žele, kada to žele.“

Nalazi studije takođe su uticali na britansku strategiju za dobrobit zečeva koja će biti objavljena kasnije ove godine.