Sumatranski nosorog rođen je u zapadnoj Indoneziji, saopštili su zvaničnici u ponedeljak, što je retko utočište za ovu kritično ugroženu životinju, a veruje se da je ostalo samo nekoliko desetina u svetu.
Svetski fond za prirodu (VVF) i Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) procenjuju da populacija sumatranskih nosoroga na indonežanskim ostrvima Sumatra i Borneo ima manje od 80.
Ženka nosoroga po imenu Delila je tokom vikenda u nacionalnom parku Vej Kambas na Sumatri na svet donela muško tele teško 25 kilograma (55 funti), čiji je otac bio nosorog po imenu Harapan.
To je bilo peto tele rođeno u okviru poludivljeg uzgojnog programa u parku, rekao je indonežanski ministar za životnu sredinu i šumarstvo Siti Nurbaja Bakar u saopštenju.
Novi dodatak stadu sumatranskih nosoroga u Vai Kambasu, koje broji 10, dolazi nakon što je još jedna beba sumatranskog nosoroga rođena tamo u septembru.
„Ovo rođenje je drugo rođenje sumatranskog nosoroga u 2023. Ovo dodatno jača posvećenost vlade očuvanju nosoroga u Indoneziji“, rekla je ona.
Zaštitnik je u subotu pronašao Dalilu kako leži pored svog tek rođenog teleta, navodi se u saopštenju ministarstva.
Uspešna porođaja su retka. Mužjak nosoroga po imenu Andatu, rođen 2012. u Vej Kambasu, bio je prvi sumatranski nosorog rođen u indonežanskom utočištu posle više od 120 godina.
IUCN klasifikuje sumatranskog nosoroga, najmanju od svih vrsta nosoroga, kao kritično ugrožene.
Višestruke pretnje dovele su ih do ivice izumiranja, uključujući krivolov i klimatske promene.
Rog nosoroga se često ilegalno trguje za tradicionalnu kinesku medicinu.
Indonezija se takođe utrkuje da spase još jednu kritično ugroženu vrstu, javanskog nosoroga, sa manje od 80 živih danas.