Postepeno ukidanje uglja se dešava suviše sporo

Postepeno ukidanje uglja se dešava suviše sporo

Upotreba energije uglja se ne smanjuje dovoljno brzo. Čini se da je cilj Pariskog sporazuma o zagrevanju od maksimalno 2 stepena promašen, a svet se kreće ka porastu temperature od 2,5–3 stepena. Istovremeno je moguće izbeći veće zagrevanje, pokazuju istraživači sa Tehnološkog univerziteta Chalmers i Univerziteta Lund, Švedska, u novoj studiji.

„Sve više zemalja obećava da će postepeno izbaciti ugalj iz svojih energetskih sistema, što je pozitivno. Ali, nažalost, njihove obaveze nisu dovoljno jake. Ako želimo da imamo realne šanse da ispunimo cilj od 2 stepena, faza iz uglja treba da se desi brže“, kaže Aleh Čerp, profesor na Međunarodnom institutu za industrijsku ekonomiju životne sredine na Univerzitetu u Lundu.

Postepeno ukidanje uglja je neophodno da bi se rast svetske temperature održao ispod 2 stepena, u poređenju sa predindustrijskim nivoima. U studiji istraživačkog programa Mistra Electrification, grupa istraživača je analizirala 72 zemlje koje su se obavezale da će postepeno ukinuti upotrebu uglja do 2022-2050.

U najboljem slučaju, istraživači pokazuju da je moguće da će porast temperature ostati na 2 stepena. Ali to pretpostavlja, između ostalog, da i Kina i Indija počnu da ukidaju upotrebu uglja u roku od pet godina. Štaviše, njihovo postepeno ukidanje mora biti jednako brzo kao što je bilo u Velikoj Britaniji, što je najbrže što se ikada dogodilo u velikoj zemlji, i brže nego što je Nemačka obećala. Ovo može stvoriti nejednakosti koje će morati da se pozabave međunarodnim politikama.

Istraživačka grupa je takođe razvila scenarije za koje smatraju da su najrealističniji. Ovi scenariji pokazuju da se Zemlja kreće ka globalnom zagrevanju od 2,5–3 stepena.

„Obaveze zemalja nisu dovoljne, čak ni među najambicioznijim zemljama. Osim toga, ruska invazija na Ukrajinu može sprečiti neke zemlje da povuku ugalj kao što su obećale“, kaže Džesika Džuel, vanredni profesor na Odseku za teoriju fizičkih resursa na Tehnološkom univerzitetu Chalmers.

Studija pokazuje da su obaveze 72 zemlje da postupno ukinu energiju iz uglja slične jedna drugoj iu skladu sa istorijskim podacima o tome koliko brzo je energija na ugalj ukinuta u prošlosti.

Studija je objavljena u časopisu Environmental Research Letters.