Struktura mikrobne zajednice u crevima – zajednice bakterija, virusa i gljivica koje žive u crevima – utiče na upalni odgovor u plućima starijih miševa, prema istraživačima sa Instituta za funkcionalnu anatomiju u Šarite, Medicinskog univerziteta u Berlinu u Nemačkoj. Studija je objavljena u American Journal of Phisiologi-Lung Cellular and Molecular Phisiology.
Zapaljenje dovodi do smanjene funkcije pluća i bolesti kod starijih osoba. Takođe pogoršava njihovu prognozu u slučajevima pneumonije i akutne povrede pluća. Međutim, izvor upale i potencijalni tretmani nisu u potpunosti shvaćeni.
U ovoj studiji, istraživači su analizirali mikrobiom creva i njegov uticaj na signalizaciju upale u plućima koja stare. Zatim su naučnici testirali efekte kratkolančanih masnih kiselina (SCFA) – korisnih metabolita crevnog mikrobioma – kod miševa starosti od 3 do 18 meseci. Životinje su pile ili vodu pomešanu sa SCFA ili samo vodu. Istraživači su otkrili da je starenje upale (hronična upala niskog stepena koja se razvija tokom starenja) u plućima zdravih, starih miševa smanjeno kada su im dodavani SCFA. Istraživački tim je takođe otkrio poboljšanje težine upale pluća kod starijih miševa sa akutnom povredom pluća.
„Ova studija pruža nove dokaze da SCFA igraju korisnu ulogu u osi creva i pluća organizma koji starenje smanjujući starenje plućne upale i poboljšavajući pojačanu težinu akutne povrede pluća kod starijih miševa“, napisali su autori ove studije. Istraživači su rekli da bi ovi nalazi mogli pomoći u poboljšanju ljudskog zdravlja jer se odnosi na starenje pluća fokusirajući se na crijevne bakterije.