Korišćenje veštačke inteligencije za smanjenje rizika od kritičnog snabdevanja mineralima

Korišćenje veštačke inteligencije za smanjenje rizika od kritičnog snabdevanja mineralima

Australija rizikuje da izgubi svoju vodeću svetsku prednost u kritičnim i retkim mineralima koji se koriste za čistu energiju, električna vozila i baterije za solarnu energiju, osim ako ne prihvati veštačku inteligenciju u rudarskom sektoru, pokazalo je istraživanje sa Univerziteta Monaš i Univerziteta Tasmanije.

U radu objavljenom u Nature Communications, istraživači tvrde da će veštačka inteligencija revolucionisati iskopavanje bakra, litijuma, nikla, cinka, kobalta i retkih zemljanih minerala koji se koriste za proizvodnju čistih energetskih tehnologija.

Australija je na prvom mestu da ima koristi sa najvećim svetskim dokazanim rezervama nikla i cinka, drugim najvećim dokazanim rezervama kobalta i bakra i trećim najvećim dokazanim rezervama boksita na svetu. Takođe je najveći svetski proizvođač boksita i litijuma i treći je najveći proizvođač kobalta.

Zamenik dekana, istraživač, profesor Rasel Smit, sa Odeljenja za ekonomiju Univerziteta Monaš, rekao je da Australija mora da prihvati veštačku inteligenciju kroz sve faze procesa rudarenja da bi iskoristila prednosti ovih resursa.

„Sa pravim politikama i tehnološkim napretkom, AI ima potencijal da transformiše rudarsku industriju, čineći je efikasnijom, isplativijom, manje rizičnom i ekološki prihvatljivom“, rekao je profesor Smit.

Kritični i retki minerali su ključni deo postizanja neto nulte emisije do 2050. Ali Međunarodna agencija za energiju (IEA) je identifikovala da je potrebno 12,5 godina od istraživanja do proizvodnje, što znači da investitori to smatraju previše rizičnim.

Da bi se postigla globalna neto nula do 2050. godine, IEA procenjuje da će do 2030. godine biti neophodna ulaganja od 360-450 milijardi dolara, što će dovesti do očekivane ponude između 180-220 milijardi dolara. Ovo implicira manjak ulaganja do 230 milijardi dolara.

Takav nedostatak bi mogao dovesti do nedovoljne ponude u budućnosti, što bi napore dekarbonizacije učinilo skupljim i potencijalno ih usporilo. Profesor Smit je rekao da bi njihovo istraživanje moglo pomoći u rešavanju brojnih ovih pitanja.

„AI bi mogao da poboljša procese kao što je mapiranje minerala korišćenjem fotogrametrije zasnovane na dronovima i daljinskog detekcije; preciznije izračunava životni vek rudnika i poboljša produktivnost rudarstva, uključujući performanse bušenja i miniranja“, rekao je profesor Smit.

„AI se takođe može koristiti za smanjenje potrebne stope povraćaja ulaganja predviđanjem rizika od izbijanja troškova, kao i planiranjem opreme i prediktivnim održavanjem i upravljanjem opremom kako bi se popravke svele na minimum.“

Vanredni profesor Hoakin Vespinjani, sa Tasmanske škole za biznis i ekonomiju na Univerzitetu Tasmanije, rekao je da njihova teorija sugeriše da su pozadinski kritični mineralni projekti koji ne rešavaju tehničke i netehničke barijere, poput onih koji uključuju litijum i kobalt , pokazuju dodatni rizik za investitore, koji oni nazivaju pozadinskom premijom rizika.

„Pokazali smo da premija za pozadinski rizik povećava cenu kapitala i, prema tome, ima potencijal da smanji ulaganja u sektor. Predložili smo da premija za pozadinski rizik takođe može da smanji dobitke u produktivnosti koje se očekuju od AI tehnologija u rudarskom sektoru“, rekao je vanredni profesor Vespinjani.

„Napredak u veštačkoj inteligenciji može, međutim, da smanji samu pozadinsku premiju rizika skraćivanjem trajanja rudarskih projekata i potrebne stope ulaganja smanjenjem povezanog rizika. Zaključujemo da je najbolji način za smanjenje troškova povezanih sa energetskom tranzicijom da vlade ulažu velika sredstva u rudarske tehnologije i istraživanja veštačke inteligencije.

„Bez značajnih ulaganja vlada širom sveta u veštačku inteligenciju u rudarskoj industriji radi povećanja produktivnosti i poboljšanja ekoloških praksi, postoji veliki rizik da će tranzicija čiste energije postati skupa za zajednice, potencijalno usporavajući napore za dekarbonizaciju.“