Tim naučnika je završio testove za kvantifikaciju emisija iz sagorevanja održivih avio goriva, otkrivajući značajno smanjenje u poređenju sa standardnim gorivom za mlazne avione.
Istraživači iz Nacionalnog centra za atmosfersku nauku (NCAS), uključujući i one sa Univerziteta u Mančesteru, uporedili su standardna mlazna goriva sa nekoliko različitih mešavina održivog avionskog goriva, uključujući goriva koja je isporučio Neste.
Oni su pratili emisije proizvedene iz dva različita motora, uključujući one koji se koriste na avionu BAe-146-301 FAAM Airborne Laboratori koristeći CFS Aero objekte na aerodromu Havarden.
Vazduhoplovni sektor je bio odgovoran za više od 2% globalnih emisija gasova staklene bašte u 2021. godini, ali održivo vazduhoplovno gorivo ima potencijal da smanji emisije gasova staklene bašte koje menjaju klimu – kao što je ugljen dioksid – u avijaciji do 80% u poređenju sa standardnim gorivo za mlazne. Takođe ima potencijal da koristi kvalitetu lokalnog vazduha.
Nalazi istraživanja su otkrili da su emisije ultrafinog crnog ugljenika pri malom potisku, koje direktno utiču na lokalni kvalitet vazduha, bile 45% manje po broju i 80% manje po masi za svaki kilogram sagorelog mešanog održivog avionskog goriva.
Rezultati bi mogli pomoći u smanjenju efekata zagrevanja klime od avijacije na globalnom nivou.
Dr Pol I Vilijams, naučnik NCAS-a sa Univerziteta u Mančesteru, rekao je: „Kako se vazduhoplovstvo i UKRI finansijska tela kreću ka neutralnoj emisiji ugljenika, važno je razumeti kakve efekte imaju ova alternativna goriva. Ova studija je zaista važna za razumevanje ovi efekti i da se Ujedinjenom Kraljevstvu pruži mogućnost da izvrši ove procene u budućnosti kako se budu razvijala nova goriva i tehnologije.“
Održivo avionsko gorivo se pravi od obnovljive biomase i otpadnih resursa i može se koristiti kao direktna zamena za mlazno gorivo dobijeno iz sirove nafte. Ova goriva se mešaju sa standardnim mlaznim gorivima tako da su kompatibilna sa svim aktuelnim avionima, uključujući i FAAM avione.
Cilj je da do 2050. godine sva mlazna goriva budu 100% sintetička, a ne od fosilnih goriva.
„Ova studija je zaista važna da bi se razumelo kakve efekte imaju ova alternativna goriva i da bi se Ujedinjenom Kraljevstvu pružila mogućnost da napravi ove procene u budućnosti kako se nova goriva i tehnologije budu razvijale“, kaže dr Pol I Vilijams.
Testiranje motora na zemlji omogućilo je timu da otkrije niz emisija zagađivača vazduha nastalih sagorevanjem mešanog biogoriva za vazduhoplovstvo i HEFA goriva – da uporedi emisije između goriva iz održivih i neodrživih izvora.
Hemijska i fizička svojstva emitovanih gasova i čestica—kao što su ugljen-dioksid, ugljen-monoksid, oksidi azota i suspendovane male čestice— su procenjene.
Koristeći sondu za uzorke koju je razvio SCITEK i opremu sa Univerziteta u Mančesteru, Univerziteta Kardif i Univerziteta Jork, merene su emisije u izduvnim gasovima motora.
Dr Vilijams je dodao: „Kao deo testiranja motora na zemlji uzorkovali smo emisije ultra finog crnog ugljenika, takođe poznate kao neisparljive čestice. Emisije neisparljivih čestica iz motora aviona pri malom potisku direktno utiču na lokalni kvalitet vazduha u blizini Zemljinu površinu, i ljude koji žive i rade u blizini aerodroma. Testiranje pokazuje da pri malom potisku, za svaki kilogram sagorelog mešanog održivog avionskog goriva, ima približno 45% manje u broju i 80% manje u masi neisparljivog goriva. čestice.
„Na krstarenjima smo otkrili da je takođe bilo manje količine neisparljivih čestica koje se emituju iz sagorevanja održivog avionskog goriva. To ukazuje da bi tokom krstarenja bilo manje proizvedenih neisparljivih čestica, koje u skretanje utiče na formiranje traga. Ovo bi moglo imati potencijal da smanji efekte zagrevanja klime od avijacije na globalnom nivou.“
Korišćenje održivog avionskog goriva, kao i usvajanje niza drugih održivih praksi, je brz način da se smanji emisija ugljenika iz avijacije, što uključuje istraživačke avione i operacije u Velikoj Britaniji.
Studija se nadovezuje na prvu svetsku studiju emisija tokom leta, koja je nedavno napravila svoj prvi let koristeći mešavinu održivog avionskog goriva.
Alan Voollei, šef FAAM Airborne laboratorije kojom upravlja NCAS, rekao je: „Za NCAS i FAAM Airborne laboratoriju, rezultati ovog rada na testiranju emisija će dati informacije o odlukama oko ulaganja i upotrebe održivog avio goriva za buduće naučne misije u vazduhu oko svet.“
„Sektor vazduhoplovstva će moći da koristi naše podatke da poboljša razumevanje gasova i čestica koje se oslobađaju iz gasnih turbinskih motora u celom sektoru — veličine koja se koristi na istraživačkom avionu FAAM Airborne Laboratori.“