Ugljenik u atmosferi je glavni pokretač klimatskih promjena. Sada su istraživači sa Univerziteta McGill dizajnirali novi katalizator za pretvaranje ugljen-dioksida (CO 2 ) u metan – čistiji izvor energije – koristeći male komadiće bakra zvane nanoklasteri. Dok tradicionalni metod proizvodnje metana iz fosilnih goriva unosi više CO 2 u atmosferu, novi proces, elektrokataliza- ne.
„U sunčanim danima možete koristiti solarnu energiju, ili kada je vetrovit dan možete koristiti taj vetar za proizvodnju obnovljive električne energije, ali čim proizvedete tu električnu energiju, morate je koristiti“, kaže Mahdi Salehi, dr. kandidat u laboratoriji za elektrokatalizu na Univerzitetu McGill. „Ali u našem slučaju, tu obnovljivu, ali isprekidanu električnu energiju možemo koristiti za skladištenje energije u hemikalijama kao što je metan.“
Korišćenjem nanoklastera bakra, kaže Salehi, ugljen-dioksid iz atmosfere može da se transformiše u metan i kada se metan upotrebi, svaki oslobođeni ugljen-dioksid može da se uhvati i „reciklira“ nazad u metan. Ovo bi stvorilo zatvorenu „ugljeničnu petlju“ koja ne emituje novi ugljen-dioksid u atmosferu. Istraživanje, objavljeno nedavno u časopisu Primenjena kataliza B: Životna sredina i energija, omogućio je kanadski izvor svetlosti (CLS) na Univerzitetu u Saskačevanu (USask).
„U našim simulacijama koristili smo bakarne katalizatore različitih veličina, od malih sa samo 19 atoma do većih sa 1000 atoma“, kaže Salehi. „Potom smo ih testirali u laboratoriji, fokusirajući se na to kako su veličine klastera uticale na mehanizam reakcije.“
„Naš glavni nalaz je bio da su izuzetno mali nanoklasteri bakra veoma efikasni u proizvodnji metana“, nastavlja Salehi. „Ovo je bilo značajno otkriće, koje ukazuje da veličina i struktura nanoklastera bakra igraju ključnu ulogu u ishodu reakcije.“
Tim planira da nastavi da rafinira svoj katalizator kako bi ga učinio efikasnijim i istražio njegove velike industrijske primene. Nadaju se da će njihova otkrića otvoriti nove puteve za proizvodnju čiste, održive energije.