Korejski istraživači razvijaju prenosivi sistem koji sakuplja vodu iz vazduha

Korejski istraživači razvijaju prenosivi sistem koji sakuplja vodu iz vazduha

Ekološka tehnologija inspirisana biljnim i životinjskim mehanizmima je po prvi put razvijena u Južnoj Koreji. Prenosivi sistem za prikupljanje vlage sakuplja vlagu iz vazduha, prečišćava je i proizvodi vodu za piće. Očekuje se da će ovaj inovativni sistem imati široku primenu, uključujući vojne operacije, kampovanje i proizvodnju vode za preživljavanje u udaljenim i planinskim oblastima.

Istraživački tim na čelu sa direktorom dr. Hiuneui Limom sa Korejskog instituta za mašine i materijale (KIMM) planira da komercijalizuje kombajn za vodu od 3 kg, na koji je primenjen njegov nezavisno razvijen „prenosivi sistem za prikupljanje vlage“.

Ovaj sistem je dobio sertifikate o ispitivanju koje su izdale javne sertifikacione agencije i dobio je verifikaciju za performanse sakupljanja vode, kao i za bezbednost vode za piće proizvedene iz sistema. Prenoseći ovu novu tehnologiju u Puresis, KIMM ima za cilj da je komercijalizuje u obliku širokog spektra robe u rasponu od prenosive robe do proizvoda velikog kapaciteta.

„Prenosivi sistem za prikupljanje vlage“ koji je razvio istraživački tim KIMM-a koristi ciklus prikupljanja vlage „adsorpcija → desorpcija → kondenzacija → sterilizacija“ kao svoju osnovnu tehnologiju.

Korišćenjem ovog sistema može se prikupiti značajna količina vlage, a energetska efikasnost je takođe više nego dvostruko poboljšana u poređenju sa konvencionalnim uređajima za odvlaživanje.

Ovaj novorazvijeni sistem za sakupljanje vlage je takođe veoma stabilan, jer bakterije koje postoje na površini rashladnih rebara, gde se vlaga obično kondenzuje, mogu da se sterilišu u roku od jednog minuta trenutnim zagrevanjem ovih rebara na 80 stepeni Celzijusa. Kada se prikupi, voda prolazi kroz proces prečišćavanja preko ekološki prihvatljivog i razgradljivog filtera na bazi dijatomeja.

Konvencionalni „sistemi za sakupljanje vlage“ kao što su odvlaživači i klima uređaji za hlađenje sastoje se od kondenzatora, isparivača i kompresora kako bi se sprečilo prezasićenje vlagom, što može izazvati zabrinutost u vezi sa bukom i težinom, kao i zagađenjem životne sredine koje je posledica upotrebe. rashladnih sredstava.

Sistemi za sakupljanje vlage koji koriste termoelektrične module se razvijaju da bi se odgovorilo na ove probleme, ali jedan od nedostataka takvih sistema je što je energetska efikasnost sakupljanja vlage mnogo niža u poređenju sa sistemima kompresorskog tipa opremljenim kompresorima.

Kapacitet sakupljanja vlage „prenosnog sistema za sakupljanje vlage“ koji je nedavno razvio KIMM-ov istraživački tim je više nego dvostruko veći od konvencionalnih sistema koji sadrže termoelektrične module.

Jedna od ključnih tačaka je da se grejna površina termoelektričnog modula može koristiti kao ploča za upijanje vlage. Vlaga u vazduhu se sakuplja pod režimom apsorpcije ploče za upijanje vlage, koja se zatim prenosi na kondenzacionu ploču pod režimom zagrevanja, čime se povećava efikasnost sakupljanja vlage.

Štaviše, toplotna energija visoke temperature koja se generiše sa grejne površine koristi se za desorbovanje vlage, što može pomoći da se smanji emisija toplog vazduha sa grejne površine.

Pored svoje sposobnosti sakupljanja vlage, ovaj novi sistem takođe ima izuzetnu efikasnost potrošnje energije. Istraživački tim KIMM-a dizajnirao je sistem da omogući odvlaživanje bez primene struje na termoelektrični modul tokom procesa apsorpcije vlage.

Potrošnja energije se može smanjiti tako što će se aktivirati režimi apsorpcije vode, kondenzacije i sterilizacije pomoću jednog termoelektričnog modula. Pored toga, dizajniranjem prirodno razgradivog i ekološki prihvatljivog filtera koji koristi dijatomit i biorazgradivi polimer, istraživački tim KIMM-a je takođe izgradio sistem za prečišćavanje vode koji je sposoban da ukloni ne samo jone teških metala već i nano-mikro plastične čestice.

Dr Hiuneui Lim, direktor Centra za istraživanje inspirisan prirodom na KIMM-u, prokomentarisao je: „Ova tehnologija je značajan napredak u tome što omogućava proizvodnju vode za piće u situacijama kada je vode malo. Posvećeni smo uspostavljanju sakupljanja vode za piće. sistem koji će omogućiti ljudima širom sveta da bezbedno pristupe vodi za piće, rešavajući probleme kao što su nestašica vode i suše.“

Glavni istraživač Sunjong Oh iz KIMM-a je dodao: „Novorazvijeni sistem za prikupljanje vlage je hibridna tehnologija koja integriše principe konvencionalne kondenzacije i sistema za apsorpciju vlage. Odlikuje ga održivi pristup koji minimizira potrošnju energije i koristi ekološki prihvatljive materijale.“

Istraživanje u vezi sa sistemom objavljeno je u časopisu Nauka o ukupnoj životnoj sredini.