Koralni grebeni u opasnosti od rekordne okeanske toplote

Koralni grebeni u opasnosti od rekordne okeanske toplote

Rekordni morski toplotni talasi će izazvati razorno masovno izbeljivanje korala širom sveta u narednih nekoliko godina, prema naučniku sa Univerziteta Kvinslend.

Alarmantan nalaz rezultat je međunarodne studije koju je vodio profesor ove Hoegh-Guldberg iz UK-ove škole za životnu sredinu, koji trenutno prisustvuje sastancima COP28 o klimatskim promenama u Dubaiju. Ovo istraživanje je objavljeno u časopisu Science.

„Bili smo šokirani kada smo otkrili da su uslovi toplotnog stresa počeli čak 12 nedelja pre prethodno zabeleženih vrhova i održali se mnogo duže u istočnom tropskom Pacifiku i šire na Karibima“, rekao je profesor Hoegh-Guldberg.

„Istorijski podaci sugerišu da će trenutni morski toplotni talasi verovatno biti preteča globalnog masovnog izbeljivanja korala i smrtnosti u narednih 12 do 24 meseca, dok se El Nino faza El Nino-južne oscilacije ili ENSO nastavlja.

„U julu 2023. Zemlja je doživela svoje najtoplije dane od 1910. godine, kao i najtopliji mesec ikada zabeležen za temperature površine mora.

„Ovo stavlja ogroman pritisak na vitalne, ali krhke tropske ekosisteme, kao što su koralni grebeni, šume mangrova i livade morske trave.

„Na primer, koralni greben na Florida Kisu pod nazivom Nevfound Harbor Kei akumulirao je toplotni stres skoro 3 puta veći od prethodnog rekorda i dogodio se 6 nedelja ispred prethodnih vrhova.

Profesor Hoegh-Guldberg je rekao da nalazi dolaze u kritičnoj tački u zaštiti globalnog biodiverziteta, pri čemu je posvećenost ublažavanju klimatskih promena opala u mnogim zemljama.

„Najnovije informacije o životnoj sredini pokazuju da smo u velikoj meri skrenuli kada je reč o održavanju globalne površinske temperature od dostizanja veoma opasnog stanja do sredine do kraja ovog veka“, rekao je on.

„Iskreno, mi jurimo u suprotnom smeru. Ovo dodatno pogoršava činjenica da se čini da se ovi razorni uticaji pretvaraju u ogroman globalni događaj koji obara rekorde.“

Profesor Hoegh-Guldberg je rekao da je bez ozbiljne i brze akcije opstanak koralnih grebena u narednih nekoliko decenija ozbiljno ugrožen.

„Naša studija pokazuje da je ENSO glavna odrednica sudbine svetskih koralnih grebena“, rekao je on.

„Porast temperature mora, zajedno sa drugim stresorima kao što su zakiseljavanje okeana i zagađenje, ozbiljno su oslabili njihovu otpornost.

„Ovo dovodi koralne grebene i četvrtinu biodiverziteta okeana u ozbiljan rizik od uništenja.“

Profesor Hoegh-Guldberg je rekao da su napori da se u prirodnu populaciju korala uvedu geni otporni na toplotu pokazali obećanje, ali realnost povećanja ovih napora ostaje logistički izazovna.

„S obzirom na složenu i međusobno povezanu prirodu morskih ekosistema kao što su koralni grebeni, neophodan je sveobuhvatan pristup za ublažavanje uticaja promenljivih okeanskih uslova“, rekao je on.

„Važnost smanjenja naših emisija je naglašena u našim nalazima, gde su velike promene okeanskog zagrevanja postavljene da unište koralne grebene i mnoge druge ekosisteme.

„Imajući ovo na umu, u toku su izuzetno teške diskusije na klimatskim sastancima COP28.