Kombinovana termička degradacija maslinove komine i plastičnog otpada pirolizom povećava efikasnost procesa i stvara nove proizvode sa dodatom vrednošću, kao što su biogoriva, prema studiji Univerziteta u Kordobi.
Rad je objavljen u časopisu Obnovljiva energija.
Cirkularna ekonomija nastoji da minimizira otpad i maksimalno iskoristi postojeće resurse. Izvlačenje vrednosti iz nusproizvoda i otpada proizvodi ekonomske koristi, a istovremeno smanjuje zavisnost od fosilnih goriva i promoviše korišćenje obnovljivih resursa. Dakle, to je i ekonomski privlačno i korisno za planetu.
Kroz procese oporavka, plastici za jednokratnu upotrebu, industriji koja stvara tone nerazgradivog otpada, mogu se dati novi životi. Uključivanjem ove plastike u proces kopirolize, moguće je ne samo smanjiti njihov uticaj na životnu sredinu, već i iskoristiti njihovu energiju. Pored toga, korisni bioproizvodi se mogu dobiti termičkom transformacijom komine masline, glavnog nusproizvoda koji ostaje nakon proizvodnje maslinovog ulja.
Ova filozofija je deo najnovijeg rada grupe BIOSAHE na Univerzitetu u Kordobi, u saradnji sa italijanskim univerzitetom La Tuscia, u kojoj su sproveli kinetičko i termodinamičko istraživanje različitih sastava plastičnih materijala sa kominom masline, potvrđujući efikasnost ove kombinacije.
„Kopiroliza je termički proces koji uključuje istovremenu degradaciju biomase, kao što je komina maslina, i plastični otpad, na visokim temperaturama u odsustvu kiseonika. Ovaj proces je važan jer omogućava pretvaranje otpada koji bi inače bio odbacuju se u vredne proizvode, kao što su bio-ulja, biouglje i zapaljivi gasovi, kao što je vodonik.
„Pored toga, pomaže u smanjenju količine otpada na deponijama i smanjuje emisije gasova staklene bašte, doprinoseći održivijem upravljanju otpadom. Rezultati pokazuju da mešavina komine masline i plastike stvara sinergističke efekte, jer postoji smanjenje potrebne energije aktivacije za proces i poboljšanje ukupne efikasnosti“, objasnila je istraživač Nelida Sančez, koja je bila koautor rada sa Migelom Karmonom, Pilar Dorado i Sarom Pinzi, svim članovima BIOSAHE grupe.
Kombinovanjem ovih materijala u procesu ko-pirolize, možemo ne samo da smanjimo njihov uticaj na životnu sredinu, već i iskoristimo njihovu energiju. Na ovaj način, obezbeđivanje zajedničkog rešenja komine masline i termoplastičnog otpada u mešavini od 50% pokazalo se kao mnogo efikasnije rešenje od pirolize posebno za svaki, jer je potrebno manje energije i manje zagađujućih gasova nastaje iz procesa.
Pored toga, ovaj zajednički tretman bi mogao da proizvede proizvode kao što su bio-ulja, bio-ugalj (ugalj koji poboljšava svojstva zemljišta) i gasovi koji se mogu koristiti kao biogoriva, doprinoseći tako proizvodnji obnovljive energije i smanjenju emisije gasova staklene bašte.
Ovaj rad, koji analizira kinetičko i termodinamičko ponašanje ovog procesa, izveden je u inertnoj atmosferi (bez prisustva kiseonika), što je osnovni aspekt da se garantuje bezbednost procesa, sprečavajući neželjene reakcije oksidacije; poboljšati kvalitet dobijenih proizvoda i olakšati preciznije ispitivanje uključenih reakcionih mehanizama, minimizirajući emisiju zagađujućih gasova.
Pored toga, termodinamička analiza je pokazala da je proces održiv i da se može optimizovati za industrijsku primenu. Prema Carmoni, još jednom od autora, „Želeli smo da znamo sve detalje procesa kako bismo ga zatim mogli da podignemo na industrijski nivo, poboljšavajući njegovu energetsku efikasnost i optimizujući uslove procesa na osnovu proporcije i sastava proizvode koje želimo da dobijemo“.
Posedovanje svih mogućih znanja u laboratorijskim razmerama je ključno za optimizaciju ovih složenih procesa termičke degradacije, što rezultira efikasnim procesom na industrijskom nivou bez generisanja zagađenja povezanog sa sagorevanjem, i dobijanjem drugih kvalitetnih proizvoda za nastavak napajanja kruga kružne ekonomije.
Procena sastava dobijenih proizvoda i određivanje optimalne mešavine komine masline i plastičnog otpada za dobijanje bio-ulja i drugih korisnih proizvoda boljeg kvaliteta, u zavisnosti od tražene primenljivosti, sledeći su koraci koje će ova istraživačka grupa preduzeti da proširi životni vek ovih proizvoda i smanjenje njihovog uticaja na životnu sredinu.