Dnevna konzumacija jagoda povezana je sa poboljšanom kognitivnom funkcijom, nižim krvnim pritiskom i većim antioksidativnim kapacitetom u randomizovanom kliničkom ispitivanju predstavljenom danas na Nutrition 2023, godišnjem sastanku Američkog društva za ishranu (ASN). Studija je sprovedena na Državnom univerzitetu u San Dijegu i nadovezuje se na prethodna istraživanja koja pokazuju kardiovaskularne, metaboličke i kognitivne zdravstvene prednosti jagoda.
Dvostruko slepa, placebom kontrolisana studija sprovedena je na 35 zdravih muškaraca i žena, starosti od 66 do 78 godina. Učesnici su konzumirali 26 grama liofilizirane jagode u prahu, što je ekvivalentno dve porcije jagoda dnevno, ili kontrolni prašak tokom osam nedelja.
Nakon konzumiranja jagoda, brzina kognitivnog procesa je porasla za 5,2%, sistolni krvni pritisak je smanjen za 3,6%, a ukupni antioksidativni kapacitet značajno je povećan za 10,2%. Obim struka se smanjio za 1,1% tokom kontrolnog i interventnog kraka ispitivanja. Dok su konzumirali kontrolni prah, učesnici su iskusili povećane trigliceride u serumu.
„Ova studija pokazuje da konzumiranje jagoda može podstaći kognitivne funkcije i poboljšati kardiovaskularne faktore rizika kao što je hipertenzija“, rekla je Širin Hušmand, profesorka na Školi za vežbanje i ishranu u državi San Dijego i glavni istraživač studije. „Ohrabrujemo se da jednostavna promena u ishrani, kao što je dodavanje jagoda svakodnevnoj ishrani, može poboljšati ove ishode kod starijih osoba.
Jagode su izvor mnogih bioaktivnih jedinjenja. Osim što obezbeđuje 100% naših dnevnih potreba za vitaminom C, jagode sadrže hranljive materije koje su zdrave za srce kao što su folna kiselina, kalijum, vlakna, fitosteroli i polifenoli.
Prethodna klinička ispitivanja povezala su konzumaciju jagoda sa poboljšanjima u nekoliko markera za kardiovaskularne bolesti, uključujući smanjeni ukupni i LDL holesterol (TC) i niži krvni pritisak. Veza između konzumiranja jagoda i zdravlja mozga je takođe dobro istražena u kliničkim i populacionim studijama.
Jagode i pelargonidin, biohemikalija koja se prvenstveno nalazi u jagodama, bili su povezani sa smanjenim rizikom od Alchajmerove demencije u studijama sprovedenim na Univerzitetu Raš. Dugoročne opservacijske studije, uključujući Studiju zdravstvenih profesionalaca i Studiju zdravlja medicinskih sestara, otkrile su da potrošači jagoda imaju niže stope kognitivnog pada.