Konstruisane CAR T ćelije potiskuju znake i simptome alergijske astme kod miševa godinu dana

Konstruisane CAR T ćelije potiskuju znake i simptome alergijske astme kod miševa godinu dana

Tim molekularnih onkologa u Državnoj ključnoj laboratoriji za molekularnu onkologiju Univerziteta Tsinghua, u Kini, otkrio je da konstruisane, dugovečne i multifunkcionalne T ćelije potiskuju znake i simptome alergijske astme kod miševa do godinu dana.

U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Nature Immunology, grupa je konstruisala CAR T ćelije da smanje funkcionalnost interleukina povezanih sa astmom sa visokim potpisom tipa 2.

Bart Lambreht i Hamida Hamad, sa VIB-UGent Centrom za istraživanje inflamacije, u Belgiji, objavili su članak New & Views u istom izdanju časopisa u kojem su opisali rad tima.

Astma je stanje u kojem se disajni putevi upale, sužavaju i oteče – kao reakcija, pluća proizvode višak sluzi, što otežava disanje. Stanje se obično leči inhalatorima koji smanjuju upalu. Medicinski radnici i pacijenti bi više voleli bolju opciju lečenja. U ovom novom pokušaju, tim u Kini ga je možda našao.

Istraživači su se fokusirali na smanjenje simptoma za astmu sa visokim potpisom tipa 2, koja je tipično povezana sa eozinofilijom izazvanom interleukinom-5, što dovodi do povećanja proizvodnje sluzi.

Inženjerske T ćelije himernog receptora antigena (CAR) najčešće se povezuju sa borbom protiv raka, na šta radnici ovog tima obično usmeravaju svoje napore. Ali oni su primetili da bi takvi inženjerski napori verovatno mogli da pomognu kod drugih stanja, kao što je astma.

U tom cilju, oni su konstruisali ćelije CAR T 5T IF i 4T IF kako bi ih naterali da luče mutein IL-4 za koji je poznato da blokira signalizaciju IL-4 i IL-13. Zatim su rezultate ubrizgali miševima sa indukovanom astmom sličnom ljudima.

Tim je zatim pratio zdravlje test miševa do godinu dana – otkrili su da 5T IF i 4T IF ćelije opstaju u telima miševa i da je njihovo prisustvo dovelo do kontinuiranog smanjenja simptoma astme.