Novo istraživanje je otkrilo da konji poseduju iznenađujuće visoki nivo kognitivnih sposobnosti, često se ponašajući kao da strateški ignorišu pravila igre kako bi maksimizovali svoje nagrade uz minimalan napor. Studija, sprovedena na Univerzitetu Notingem Trent, pokazuje da konji mogu planirati unapred i koriste složene strategije učenja, što je ranije smatrano izvan njihovih sposobnosti.
U eksperimentu je učestvovalo 20 konja, kojima je ponuđena poslastica za dodirivanje mete u vidu komada karte. Kada je svetlo označilo ‘stop’ signal, konji su nastavili da dodiriju metu i dobijaju nagradu, ignorišući signal. Ova pojava je mogla da se tumači kao nesposobnost da se razume pravila, nestrpljenje, ili namerno izbegavanje signala zbog koristi.
Da bi razjasnili razlog ovog ponašanja, istraživači su uveli tajm-aut – period od 10 sekundi tokom kojeg konj nije mogao da dobije nagradu nakon pogrešnog dodirivanja mete dok je svetlo bilo upaljeno. Rezultati su pokazali da su se konji odmah poboljšali u igri kada je uveden ovaj trošak, sugerišući da su konji već razumeli pravila igre, ali su ih ignorisali zbog koristi.
„Očekivali smo poboljšanje performansi konja sa uvođenjem tajm-auta, ali smo bili iznenađeni koliko brzo i značajno su se poboljšali“, izjavila je etologinja Luiz Evans. „Ovo pokazuje da konji nisu samo osrednji kao što se ranije mislilo, već da imaju napredne kognitivne sposobnosti.“
Studija sugeriše da konji mogu koristiti oblik učenja koji se zove „učenje zasnovano na modelu“, za koji se smatralo da je previše složen za njih. Ovo ukazuje na to da konji mogu planirati unapred i koristiti strategije za maksimizaciju nagrada, iako imaju veoma nerazvijen prefrontalni korteks, deo mozga povezan sa složenim razmišljanjem kod ljudi.
Ovo otkriće može značiti da mnoge životinje, uključujući konje, poseduju kognitivne sposobnosti koje su ranije bile neprepoznate. Razumevanje tih sposobnosti može poboljšati naše odnose sa životinjama i doprineti njihovoj dobrobiti.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Applied Animal Behavior Science.