Komodo zmajevi, najveći živi gušteri, otkrili su iznenađujuću osobinu svojih zuba koja baca novo svetlo na adaptacije predatora kroz istoriju. Novo istraživanje pokazuje da ovi impozantni gušteri imaju koncentrisane naslage gvožđa duž nazubljenih ivica i vrhova svojih zuba, što im pomaže da zadrže oštrinu i efikasnost u kidanju mesa sa plena.
Iako mnogi kičmenjaci poseduju gvožđe u svojim zubima, komodo zmajevi (Varanus komodoensis) i druge vrste sa nazubljenim zubima, poznate kao zifodonti, pokazuju najintenzivniju koncentraciju gvožđa otkrivenu do sada. Ova visokokoncentrisana količina gvožđa daje zubima karakterističnu narandžastu boju i može pružiti prednost u lovu.
Paleontolog Aaron LeBlanc sa Kraljevskog koledža u Londonu ističe da je otkriće značajno jer može pomoći u razumevanju kako su mesožderi dinosaurusi, poput Tiranozaura reksa, koristili svoje zube za lov i ishranu. Komodo zmajevi koriste svoje zakrivljene, nazubljene zube da cepaju i kidaju plen, slično kao što su to radili dinosaurusi.
Istraživači su analizirali zube muškarca komodo zmaja po imenu Ganas, koji je preminuo u februaru 2023. godine. Napredne tehnike mikroskopije i spektroskopije otkrile su da je narandžasta nijansa na zubima rezultat visokog sadržaja gvožđa, što sugeriše da je gvožđe moglo igrati ključnu ulogu u očuvanju oštrine zuba.
Dok fosilizovani zubi dinosaurusa još uvek ne mogu potvrditi prisustvo gvožđa zbog hemijskih promena tokom fosilizacije, ovo otkriće može pružiti nova saznanja o adaptacijama predatora iz prošlosti. Veći mesožderi dinosaurusi su, kako se čini, menjali strukturu zubne gleđi da bi očuvali oštrinu svojih zuba.
Ovo istraživanje ne samo da doprinosi našem razumevanju kako su dinosaurusi živeli, već i pomaže u očuvanju komodo zmajeva, koji su trenutno ugroženi. Benjamin Taplei iz Zoološkog društva Londona naglašava da razumevanje adaptacija ovih drevnih predatora može pomoći u naporima zaštite ovih fascinantnih gmizavaca.
Kroz ovo istraživanje, naučnici se nadaju da će bolje razumeti kako su se evolucijski procesi oblikovali kod nekih od najmoćnijih predatora koji su ikada hodali Zemljom.