Komodo zmajevi imaju zube obložene gvožđem kako bi raskomadali svoj plen, otkrili su istraživači

Komodo zmajevi imaju zube obložene gvožđem kako bi raskomadali svoj plen, otkrili su istraživači

Naučnici su otkrili da su nazubljene ivice zuba Komodo zmajeva prekrivene gvožđem. Predvođena istraživačima sa Kraljevskog koledža u Londonu, studija daje novi uvid u to kako Komodo zmajevi drže svoje zube oštrim kao žilet i može dati naznake o tome kako su dinosaurusi poput Tiranozaurusa reksa ubijali i jeli svoj plen.

Poreklom iz Indonezije, Komodo zmajevi su najveća živa vrsta guštera, u proseku oko 80 kg. Smrtonosni predatori, Komodosi imaju oštre, zakrivljene zube slične mnogim dinosaurusima mesožderima. Oni jedu skoro svaku vrstu mesa, od manjih gmizavaca i ptica do jelena, konja ili vodenih bivola, vuku i kidaju svoj plen da bi rastrgali meso.

Istraživači su otkrili da mnogi gmizavci imaju malo gvožđa u svojim zubima, ali Komodo zmajevi su koncentrisali gvožđe duž reznih ivica i vrhova zuba, bojeći ih u narandžasto. Za poređenje, krokodili i drugi gušteri imaju toliko malo da je gvožđe često nevidljivo.

Da bi razumeli hemijski i strukturni sastav zuba Komodo zmaja, naučnici su pretražili muzeje u potrazi za lobanjama i zubima Komodo zmajeva i proučavali zube Ganasa, 15-godišnjeg Komodo zmaja koji je živeo u ZSL-ovom zoološkom vrtu u Londonu. .

Kroz napredno snimanje i hemijsku analizu, tim je bio u mogućnosti da primeti da je gvožđe u gleđi Komodo zmajeva koncentrisano u tankom sloju na vrhu njihovih zubnih zuba i vrhova. Ovaj zaštitni sloj drži nazubljene ivice njihovih zuba oštrim i spremnim za upotrebu u trenutku.

Istraživanje, objavljeno u Nature Ecology & Evolution, dovodi do novih pitanja i puteva za istraživanje o tome kako su izumrle vrste poput dinosaurusa živele i jele. Rad nosi naslov „Zubi komodo zmaja obloženi gvožđem i složena zubna gleđ mesožderskih reptila“.

Dr Aaron LeBlanc, predavač Dental Biosciences na King’s College London i glavni autor studije rekao je: „Komodo zmajevi imaju zakrivljene, nazubljene zube da cepaju i cepaju svoj plen, baš kao i dinosaurusa koji jedu meso. Želimo da iskoristimo ovu sličnost sa saznajte više o tome kako su dinosaurusi mesožderi mogli jesti i da li su koristili gvožđe u zubima na isti način kao Komodo zmaj.

„Nažalost, koristeći tehnologiju koju imamo u ovom trenutku, ne možemo da vidimo da li su fosilizovani zubi dinosaurusa imali visoke nivoe gvožđa ili ne. Mislimo da hemijske promene koje se dešavaju tokom procesa fosilizacije zamagljuju koliko je gvožđa bilo prisutno za početak sa.

„Ono što smo otkrili jeste da su veći dinosaurusi koji jedu meso, poput tiranosaura, promenili strukturu same gleđi na reznim ivicama svojih zuba. Dakle, dok su Komodo zmajevi promenili hemiju svojih zuba, neki dinosaurusi promenili strukturu svoje zubne gleđi kako bi zadržali oštru reznu ivicu.

„Daljom analizom Komodo zuba možda ćemo moći da pronađemo druge markere u gvozdenoj prevlaci koji se ne menjaju tokom fosilizacije. Sa takvim markerima bismo sa sigurnošću znali da li su i dinosaurusi imali zube obložene gvožđem i da li imaju veće razumevanje ovih divljih predatora.“

Dr Benjamin Taplei, kustos gmizavaca i vodozemaca u ZSL-u i koautor studije rekao je: „Kao najveći gušteri na svetu, Komodo zmajevi su nesumnjivo impresivne životinje. Pošto sam sa njima radio 12 godina u Londonskom zoološkom vrtu, i dalje sam fasciniran njima i ovi nalazi dodatno naglašavaju koliko su neverovatni.

„Komodo zmajevi su nažalost ugroženi, tako da pored jačanja našeg razumevanja o tome kako su legendarni dinosaurusi mogli da žive, ovo otkriće nam takođe pomaže da izgradimo dublje razumevanje ovih neverovatnih gmizavaca dok radimo na njihovoj zaštiti.