Kombinovani tretman poboljšava odgovor na imunoterapiju za rak pluća, pokazuje studija na miševima

Kombinovani tretman poboljšava odgovor na imunoterapiju za rak pluća, pokazuje studija na miševima

Istraživači sa Instituta Francis Crick, u saradnji sa Revolution Medicines, testirali su kombinaciju tretmana kod miševa sa rakom pluća i pokazali da oni omogućavaju imunoterapije da ciljaju tumore koji ne reaguju.

Njihovi nalazi pokazuju da ciljanje tumora na različite načine istovremeno može povećati odgovor na tretmane.

U istraživanju objavljenom u Nature Communications, naučnici su testirali kombinaciju jedinjenja alata kod miševa sa rakom pluća. Ova jedinjenja su korišćena za predstavljanje:

Istraživači su kombinovali novoidentifikovani inhibitor KRAS G12C, sa jedinjenjem koje blokira protein nazvan SHP2, koji inhibira ćelije raka i takođe može da aktivira imunitet tumora.

Ova dva inhibitora su kombinovana sa inhibitorom imunološke kontrolne tačke, koji blokira proteine koji pomažu ćelijama raka da se sakriju od imunog sistema.

Kod miševa sa funkcionalnim imunološkim sistemom, kombinacija tripleta je smanjila tumore, a kod nekih miševa ih je u potpunosti iskorenila. Ovi miševi su takođe bili otporniji na rak pluća koji se vratio nakon tretmana.

Tim veruje da ova ciljana jedinjenja pružaju prozor mogućnosti gde inhibitor imune kontrolne tačke može da se aktivira i dozvoli prirodnoj odbrani tela da napadne tumor.

Čak i kod miševa sa tumorima „imunološke prehlade“ koji normalno ne reaguju na imunoterapiju, kombinacija je omogućila da tumori postanu osetljivi na inhibitore imunološke kontrolne tačke.

S obzirom na uspeh u studijama sa miševima, procena kombinacije mogla bi da se sprovede kod ljudi sa rakom pluća kako bi se utvrdilo da li ima sličan efekat. Takođe će biti potrebna istraživanja da bi se razumeli i suprotstavili potencijalnim neželjenim efektima povezanim sa kombinovanjem tretmana.

Julian Dovnvard, glavni vođa grupe onkogenske biološke laboratorije u Cricku, i ko-stariji autor sa Miriam Molina-Arcas, rekao je: „Blokiranje gena kao što je KRAS kod raka pluća dovelo je do nekih uzbudljivih novih razvoja, ali još uvijek vidimo probleme sa otpor.

„Sada smo bili u mogućnosti da prijavimo delimično ili potpuno iskorenjivanje tumora kod miševa kombinovanjem KRAS i SHP2 inhibitora sa imunoterapijom. Takođe smo pokazali da ova kombinovana terapija omogućava tumorima ‘imunološke prehlade’ da reaguju na sopstvenu odbranu tela.“

Panos Anastasiou, Ph.D. student u Onkogenoj biološkoj laboratoriji u Kriku, i prvi autor, rekao je: „Naš rad naglašava važnost ciljanja tumora iz svih uglova, posebno onih koji ne reaguju lako na lečenje. Biće od ključnog značaja da vidimo da li kombinacija inhibitori deluju na isti način kod ljudi.“

Panos je radio sa timovima za eksperimentalnu histopatologiju, bioinformatiku i biostatistiku, genomiku, naučno računarstvo, protočnu citometriju, ćelijske usluge i biološke resurse u Kriku.