Rezultati pionirske studije podržavaju bezbednost bioimplantata pod nazivom PeriCord, napravljenih od matičnih ćelija pupčane vrpce i perikarda donatora tkiva, koji pomažu u regeneraciji i revaskularizaciji zahvaćenog područja. Studija je pratila sedam intervencija ove pionirske operacije tkivnog inženjeringa tokom tri godine, primećujući odličnu biokompatibilnost i bez odbacivanja kod pacijenata.
Terapiju je razvila istraživačka grupa ICREC (srčana insuficijencija i regeneracija srca) u nemačkom istraživačkom institutu Trias i Pujol (IGTP) i Banc de Sang i Teikits (BST). PeriCord ima antiinflamatorna svojstva i otvara vrata stvaranju drugih lekova za stanja izvan srca.
Rad je objavljen u časopisu eBioMedicine.
Obećavajući rezultati dobijeni u kliničkom ispitivanju sa pionirskim lekom za naprednu terapiju pod nazivom PeriCord, koji ima za cilj da popravi srce pacijenata koji su pretrpeli srčani udar, potvrđuju izvodljivost novih terapija zasnovanih na primeni matičnih ćelija i inženjeringa tkiva za unapređenje regeneracija oštećenih tkiva.
Ovaj novi lek, dobijen od matičnih ćelija pupčane vrpce i perikarda od donatora tkiva, je prvi u svetu proizvod tkivnog inženjeringa (vrsta napredne terapije koja kombinuje ćelije i tkiva optimizovane u laboratoriji). Lek se primenjuje kod pacijenata koji su podvrgnuti koronarnom bajpasu, koristeći proceduru za popravku ožiljka u predelu srca zahvaćenom infarktom, koji je izgubio sposobnost da kuca kada je protok krvi prestao.
Prva intervencija ove nove terapije bila je pre skoro 4 godine, kao rezultat saradnje između ICREC-a na IGTP-u i BST-a. Nakon njegovog uspeha, pokrenuta je studija kako bi se dokazala njegova klinička bezbednost. Studija je uključivala 12 kandidata za koronarnu premosnicu, 7 lečenih bioimplantatima i 5 bez, da bi se uporedili rezultati.
Dr Antoni Bajes, istraživač ICREC-a i prvi autor članka, kaže: „Ovo pionirsko kliničko ispitivanje na ljudima dolazi nakon mnogo godina istraživanja u inženjerstvu tkiva, predstavljajući veoma inovativan tretman koji daje nadu za pacijente sa srčanim ožiljkom koji je rezultat srčanog udara. ,“ pozivajući se na PeriCord.
Dok je trenutna studija imala za cilj da pokaže bezbednost ovog novog leka u kontekstu infarkta miokarda, njeni pozitivni rezultati su pokazali da PeriCord poseduje i druga izuzetna svojstva. Pokazao se kao lek sa odličnom biokompatibilnošću, drastično minimizirajući rizik od odbacivanja i osiguravajući savršenu toleranciju od strane organizma.
Pored toga, ima antiinflamatorna svojstva, otvarajući put za širu primenu u patologijama koje uključuju upalu. „Njegov potencijal bi mogao biti mnogo širi; verujemo da može biti dragoceno sredstvo za modulaciju inflamatornih procesa“, objašnjava dr Sergi Kverol, šef Službe za ćelijske i napredne terapije u BST-u.
Pacijenti uključeni u terapiju su osobe koje su doživele srčani udar i smanjenog kvaliteta i očekivanog životnog veka. Bajpas obezbeđuje cirkulaciju krvi u tom području, a bioimplant ide korak dalje da stimuliše ožiljak, pokrećući ćelijske mehanizme uključene u popravku tkiva.
„Koriste se dobrovoljno obezbeđene supstance ljudskog porekla, kako u smislu perikardnog tkiva donatora više tkiva, tako i mezenhimalnih matičnih ćelija donora pupčane vrpce pri rođenju bebe“, objašnjava Kverol. Veoma je zahvalna pomisao da „zahvaljujući ovome i donatorima pružamo novo terapeutsko sredstvo koje može poboljšati kvalitet života pacijenata“.
PeriCord se sastoji od membrane koja dolazi iz perikarda donatora tkiva, koju je BST decelularizovao i liofilizovao. Zatim je ponovo celularizovan sa ovim matičnim ćelijama pupčane vrpce.
Jednom u operacionoj sali, hirurzi pričvršćuju laboratorijski generisani bioimplant na zahvaćeno područje srca pacijenta. Posle godinu dana, implantirano tkivo prijanja i savršeno se prilagođava strukturi srca, pokrivajući ožiljak koji je ostao od srčanog udara.