Subkutana infuzijska pumpa je sigurna i efikasna u lečenju Parkinsonove bolesti

Subkutana infuzijska pumpa je sigurna i efikasna u lečenju Parkinsonove bolesti

Međunarodno ispitivanje faze III na više lokacija, koje je zajedno vodio istraživač sa Univerziteta u Sinsinatiju, otkrilo je da je lek za Parkinsonovu bolest koji se isporučuje preko infuzione pumpe siguran i efikasan u smanjenju simptoma na duže vremenske periode.

Ovi rezultati, objavljeni 15. marta u časopisu Lancet Neurology, mogli bi dovesti do dodatnih opcija lečenja pacijenata sa ovim stanjem.

Parkinsonovi simptomi kao što su drhtanje, sporost i ukočenost uzrokovani su niskim nivoom dopamina u telu. Decenijama su lekari lečili Parkinsonovu bolest dajući pacijentima levodopu, neaktivnu supstancu u mozgu koja se jednom pretvori u dopamin.

„Levodopa je strategija zamene. Svi mi proizvodimo levodopu, ali pacijenti sa Parkinsonovom bolešću je manje proizvode“, rekao je Espaj, glavni istraživač ispitivanja.

Espai je rekao da je oralna levodopa efikasna i obično pomaže ljudima da povrate normalnu motoričku funkciju, ali njene prednosti obično traju manje od nekoliko sati nakon nekoliko godina, što zahteva povećanje doza ili učestalost.

Levodopa se najčešće primenjuje oralno, ali ovo ispitivanje je testiralo kontinuiranu, 24-časovnu isporuku levodope kroz subkutanu infuzionu pumpu. Ukupno 381 pacijent sa Parkinsonovom bolešću u 16 ​​zemalja uključen je u ispitivanje i randomizovani su da primaju levodopu putem infuzione pumpe ili putem tradicionalnih oralnih lekova.

Istraživači su otkrili da je levodopa isporučena preko infuzione pumpe bezbedna i dovela je do skoro dva sata dnevno (1,72) dodatnog „na vreme“, ili vremena kada lek deluje i simptomi su smanjeni, u poređenju sa uzimanjem levodope oralno.

Espai je rekao da rezultati ovog ispitivanja otvaraju put ovom specifičnom sistemu za isporuku infuzionih pumpi koji će odobriti Uprava za hranu i lekove i nadležna tijela drugih zemalja.

„Kada bude odobreno, ovo će postati važna strategija lečenja za pacijente sa Parkinsonovom bolešću koji doživljavaju motorne fluktuacije koje nisu adekvatno kontrolisane lekovima“, rekao je on. „Buduće studije će morati da utvrde trajnost dugoročnih koristi i da li bi se mogli pojaviti bilo kakvi bezbednosni problemi, kao i kako bi se to moglo uporediti sa dubokom stimulacijom mozga.“

Očekuje se da će ove godine biti odobrena i dva dodatna potkožna sistema za isporuku, rekao je Espai, a istraživači nastavljaju da proučavaju kako da poboljšaju formulacije levodope i isporuku kako bi optimizovali njen efekat za pacijente.

„Očekuje se da će sistemi za isporuku levodope nastaviti da se poboljšavaju tokom vremena“, rekao je on. „Ovo je napredna oblast istraživanja za dobrobit naših pacijenata.“