Kako upotreba nosive tehnologije raste, pametni satovi se plasiraju širom sveta potrošačima kao način za praćenje zdravlja.
Za neke, ovi uređaji im govore da imaju atrijalnu fibrilaciju, nepravilan rad srca, za koji se zna da povećava rizik od srčanog i moždanog udara.
„Nažalost, ovo je dovelo do cunamija zdravih pacijenata koji dolaze u klinike i žale se na atrijalnu fibrilaciju, i vidimo mnogo lažnih pozitivnih rezultata, a da zaista nemamo načina da klinički koristimo ove uređaje“, rekao je Hamid Ghanbari, M.D., M.P.H., srčani elektrofiziolog iz Frankel kardiovaskularnog centra Univerziteta u Mičigenu.
Da bi se rešio klinički jaz, istraživački tim koji je predvodio Ghanbari razvio je ručni sat na recept koji kontinuirano prati srčani ritam korisnika i koristi jedinstveni algoritam za otkrivanje atrijalne fibrilacije.
Uređaj kliničkog kvaliteta, nazvan Verili Studi Vatch, pokazao se veoma tačnim u identifikaciji atrijalne fibrilacije kod učesnika.
Rezultati su objavljeni u časopisu Američkog udruženja za srce.
„U ovom trenutku obično upravljamo pacijentima sa atrijalnom fibrilacijom koristeći elektrokardiogram ili EKG, flastere koje stavljamo na grudi, ali budućnost upravljanja Afib-om će biti na zglobu“, rekao je Ghanbari, glavni autor studije i docent. interne medicine-kardiologije na Medicinskom fakultetu U-M.
Slično kao potrošački nosivi uređaji, Verili Studi Vatch otkriva suptilne promene u srčanom ritmu tako što šalje svetlosne impulse kroz kožu u krvne sudove, proces poznat kao fotopletizmografija.
Ako posumnja na atrijalnu fibrilaciju, uređaj bi tražio od korisnika da napravi EKG sa jednim odvodom kako bi utvrdio da li je algoritam ispravno identifikovan za Afib.
Rezultate bi zatim pregledao kardiografski tehničar pre nego što bi bili prijavljeni lekaru učesnika.
Uređaj je analizirao podatke svakih 15 minuta, a njegov algoritam duboke neuronske mreže utvrdio je da li je preko 100 učesnika imalo atrijalnu fibrilaciju između septembra 2020. i maja 2021.
Sat za istraživanje je ispravno identifikovao atrijalnu fibrilaciju kod velike većine učesnika, sa nivoima lažnih negativnih i pozitivnih rezultata koji su bili slični drugim uređajima za detekciju Afib-a koji koriste sličnu tehnologiju fotopletizmografije.
Iako je došlo do smanjenja performansi uređaja za neke epizode atrijalne fibrilacije za učesnike sa tamnijim tonovima kože, ipak je mogao da otkrije Afib kod tih pacijenata.
Istraživači kažu da je ovo prva studija koja izveštava o performansama algoritma zasnovanog na fotoplentizmografiji za učesnike na svim nivoima fizičke aktivnosti.
Tačnost uređaja za otkrivanje atrijalne fibrilacije bila je uporediva tokom niskog i umerenog nivoa aktivnosti.
Uređaje namenjene potrošačima, kao što su Apple Vatch i Fitbit, odobrila je Uprava za hranu i lekove Sjedinjenih Američkih Država u svrhe pre dijagnoze, ali nisu namenjeni za donošenje kliničkih odluka.
Ovaj uređaj, kaže Ghanbari, mogao bi da obezbedi vezu koja omogućava provajderima da efikasno koriste podatke sa nosivih uređaja za upravljanje pacijentima sa Afib-om.
„Studi Vatch na recept premošćuje jaz između dugoročnog, kontinuiranog praćenja koje je trenutno invazivnije i potrošačkog prostora sa praktičnim rešenjem za otkrivanje Afib-a i procenu opterećenja“, rekao je on.
„Nije namenjeno da zameni intervalno praćenje EKG-a za pacijente kojima je to potrebno. Međutim, višestepeni sistem takođe može da ograniči teret na kliničarima i da izbegne poplavu obaveštenja koju generišu drugi uređaji koji se nose na zglobu, a koji retko rezultiraju klinički delotvornim nalazima.“
Tvorac sata, Verili Life Sciences, dobio je odobrenje 510 (k) od FDA, podnesak pre tržišta kako bi se demonstrirala efikasnost i sličnost proizvoda sa legalno prodanim uređajem.
„Postoji potreba za kliničkom opremom koja se nosi na ručnom zglobu koja je pristupačna i koju kliničari mogu propisati za dugoročno, personalizovano i kontinuirano upravljanje pacijentima sa Afibom“, rekao je Ghanbari.