Prema novoj studiji, rastuće temperature, povećana varijabilnost padavina i češći ekstremni vremenski događaji predstavljaju pretnju za turističku industriju Alberi-Vodonge godišnje vrednu milijardu dolara.
Studija Univerziteta La Trobe je istakla duboke izazove sa kojima se suočavaju preduzeća, organizacije i klubovi koji se oslanjaju na vodene puteve usred sve težih klimatskih događaja.
Privlačnost regiona, usidrena rekom Marej, jezerom Hjum i jezerima Gejtvej, pruža pozadinu za rekreativne aktivnosti i velike događaje od suštinskog značaja za lokalnu ekonomiju.
U 2022. godini, turizam je igrao ključnu ekonomsku ulogu u Alberi-Vodongi, privlačeći više od 1,5 miliona posetilaca i generišući 1,16 milijardi dolara prihoda. Ali ekstremni vremenski događaji, kao što su suše, požari i poplave, predstavljaju pretnju održivosti privrede posetilaca.
„Klimatske promene se već manifestuju u regionu“, rekla je dr Heder Dauni, glavni autor i viši predavač socijalnog rada.
„Prošle ekološke krize, uključujući požare Crnog leta i poplave 2022. godine, izazvale su štetne efekte na pristupačnost puteva i cvetanje plavo-zelenih algi koje je naknadno uticalo na turizam direktno ili indirektno.“
„Oslanjanje regiona Alburi-Vodonga na slatkovodni turizam naglašava hitnu potrebu da se suoči sa izazovima koje predstavljaju klimatske promene.“
Studija je angažovala raznoliku grupu od osam učesnika između novembra i decembra prošle godine, uključujući članove jedriličarskog kluba i Alburi Vodonga Dragon Boat Cluba, vlasnika kafića i poslovne operatere i zaposlene u avanturama na otvorenom, koji su podelili svoja iskustva i strategije prilagođavanja u uslovima klime. neizvesnost.
„Izgubio sam 30 operativnih dana godišnje, tako da trenutno postoji 30 dana u godini u kojima sam mogao da radim kada sam počeo i gubili smo nekoliko dana svake godine… i to je način na koji je stalniji, ozbiljniji Mislim da će vreme generalno uticati na društvo“, rekao je učesnik studije i vlasnik avanturističkog preduzeća.
„Jedan od velikih uticaja kojih smo primetili su verovatno plavo-zelene alge… tako da smo morali da otkažemo regate. To je uticaj bez kojeg možemo. Nikada se nisam sećao da je to bio problem iz svojih ranih dana,“ rekao je učesnik studije i član jedriličarskog kluba.
Drugi su istakli izazove u pristupu pouzdanim prekograničnim informacijama i koordinaciji sa vladinim agencijama za podršku.
„Samo sam shvatio… sve je to političko minsko polje… imali smo dva stabla preko reke Viktorije i Novog Južnog Velsa koja se dodiruju i pokušavam da nateram ljude da siđu niz Murai… i oni su kao „O, dobro“, rekao je učesnik studije i vlasnik preduzeća avantura na otvorenom.
„Voleo bih da industrija na otvorenom, koja uključuje rekreativce i klubove, preuzme mnogo vodeću ulogu u radu sa vladinim agencijama“, rekao je učesnik studije.
U izvještaju se poziva na hitnu akciju vladinih tijela, pozivajući na pojačanu saradnju i jasnije zakonodavne direktive kako bi se očuvala prirodna dobra i ekonomska vitalnost regiona.
„Ova studija služi kao poziv za buđenje. Dok se preduzeća i klubovi prilagođavaju lokalno, rešavanje osnovnih uzroka klimatskih promena je najvažnije jer ne možemo sebi priuštiti da previdimo našu odgovornost u ovoj globalnoj krizi“, rekla je dr Dauni.